Naga MarketsMario DraghiCzwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) będzie szczególne, ponieważ po raz ostatni inwestorzy ujrzą na nim Mario Draghiego w roli prezesa instytucji. Czego spodziewać się po październikowej decyzji EBC oraz jak wpłynie ona na kurs euro? Te pytania Adam Rak skierował w stronę Kamila Jarosa, analityka Admiral Markets podczas programu Okiem Eksperta.


Mario Draghi po raz ostatni podczas konferencji EBC. Zastąpi go Christine Lagarde

Zdaniem Kamila Jarosa, zmiana na fotelu prezesa EBC Będzie jedynie formalnością i nie wprowadzi większych zmian do dotychczasowej ścieżki polityki pieniężnej instytucji. Nawet jeżeli Christine Lagarde posiada inne spojrzenie na dalszy rozwój banku niż „Super Mario” to w związku z koniecznością utrzymania wiarygodności EBC rynek nie powinien oczekiwać żadnych dynamicznych zmian kierunku polityki.

„Jeżeli EBC rzeczywiście planuje wycofanie się ze swoich ostatnich planów – o czym rynki dyskutują w ostatnich tygodniach – to z całą pewnością nie nastąpi to podczas tego i kolejnego spotkania, tylko będzie ogłaszane stopniowo. Nie ma więc mowy o tym, że pod sterami nowej Pani Prezes bank nagle zmieni całą ścieżkę polityczną” – tłumaczy analityk Kamil Jaros.

Co do czwartkowego posiedzenia EBC, Mario Draghi z racji na koniec swojej kadencji najprawdopodobniej nie wyśle żadnych nowych znaków i wskazówek dotyczących przyszłych planów banku centralnego, pozostawiając te zadanie swojej następczyni. W efekcie kurs euro nie powinien mieć pola do silniejszej zmiany wyceny w momencie publikacji decyzji ws. stóp procentowych oraz w trakcie konferencji prasowej.

Zdaniem dużych instytucji finansowych, kurs euro może spaść jednak w kolejnych tygodniach poniżej 1,10 USD, jeżeli zwiększą się obawy co do delikatnego cięcia stóp procentowych o 10 punktów bazowych. W środę popularny eurodolar traci trzecią sesję z rzędu po poniedziałkowym teście dwumiesięcznych minimów, utrzymuje się jednak bezpiecznie nad poziomem 1,11 USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here