Naga MarketsMario DraghiZgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Kurs euro w reakcji na decyzję instytucji reagował dość dynamicznymi wzrostami. W trakcie konferencji prasowej z godziny 14:30 aprecjacja rozszerzała się i EUR/USD testował poziomy 1,1310, najwyższy od niemal dwóch miesięcy


Stopy procentowe EBC bez zmian przynajmniej do pierwszej połowy 2020 r.

Na dzisiejszym posiedzeniu, które odbyło się w Wilnie, Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podjęła następujące decyzje w sprawie polityki pieniężnej:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,40%. Rada Prezesów oczekuje obecnie, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do pierwszego półrocza 2020, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie.
Stopy procentowe strefy euro w ujęciu historycznym. Źródło: Trading Economics
  • Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować – w całości – spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej.
  • Jeśli chodzi o warunki nowej serii kwartalnych ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO-III), Rada Prezesów postanowiła, że stopa procentowa każdej operacji będzie o 10 punktów bazowych wyższa niż średnia stopa podstawowych operacji refinansujących Eurosystemu za czas trwania danej operacji TLTRO. W przypadku banków o kwalifikowanych wierzytelnościach netto powyżej benchmarku stopa stosowana w TLTRO-III będzie niższa i może być tak niska jak średnia stopa depozytu w banku centralnym obowiązująca w czasie trwania operacji powiększona o 10 punktów bazowych.

O godz. 14.30 rozpoczęła się również konferencja prasowa z udziałem prezesa EBC, Mario Draghiego. Sternik instytucji omówił w niej obecne stanowisko banku, prognozy gospodarcze i odpowiadał na pytania dziennikarzy:

Aktualizacja, godzina 15:20: Zamieszczone poniżej informacje są uzupełnieniem artykułu po konferencji prasowej Mario Draghi’ego z 14:30. Tekst uzupełniono o zaktualizowane prognozy gospodarcze, o najważniejsze wypowiedzi z konferencji oraz aktualną sytuację na rynku walutowym.

Prognozy EBC: PKB w górę w 2020 roku, inflacja również

Ekonomiści, którzy spodziewali się braku zmian w dotychczasowej polityce pieniężnej EBC czekali głównie na raport dotyczący zaktualizowanych prognoz gospodarczych. Bank centralny twierdzi, że dynamika wzrostu przyspieszy w 2019 roku do 2,1% (wcześniej prognozowano 2,0%), jednak wyraźniej spowolni w dwóch kolejnych latach (do 1,4% w 2020).

Pozytywnych zmian dokonano również w tegorocznej prognozie inflacji, której dynamika ma wynieść 1,3% w stosunku do 1,2% prognozowanego wcześniej. W 2020 wyniesie jednak 1,4% wobec zakładanego do tej pory 1,5%. Warto zauważyć, że nadal jest to spora odległość od celu stawianego sobie przez EBC, na poziomie 2% w skali roku.

EBC gotowe do cięcia stóp. Kilku członków rozważało taką możliwość?

W trakcie oświadczenia otwierającego konferencję prasową Mario Draghi zaznaczał, że dane makroekonomiczne z pierwszego kwartału okazały się „poniekąd” lepsze od wcześniejszych projekcji. Obecne napięcia handlowe na świecie nie sprzyjają jednak koniunkturze i mogą negatywnie odbijać się również na gospodarce strefy euro.

W trakcie samej konferencji prasowej nie padły żadne istotne stwierdzenia, których rynek nie usłyszałby wcześniej. Rynek gołębio odebrał jednak odpowiedź na pytanie, czy EBC w następnym kroku jest bliżej podwyżki niż cięcia stóp procentowych – Mario Draghi stwierdził krótkim „nie”, że instytucja nie myśli w ogóle o podwyżkach w obecnych warunkach ekonomicznych. Co więcej część członków Rady Prezesów otwarcie mówiła o możliwości cięcia stóp procentowych a Draghi przypominał, że bank jest gotowy do takiego kroku jeżeli „nieprzewidziane okoliczności” mocniej się rozwiną. Ostatnie komentarze spowodowały, że eurodolar oddawał część wypracowanych podczas konferencji zysków.

Kurs euro zyskuje dzięki EBC. EUR/USD z 1% zmienności po posiedzeniu

Niemal 1% zmienności EUR/USD podczas posiedzenia, na którym nie zapadła żadna ważna decyzja może budzić wrażenie – szczególnie, że ostatnio posiedzenia banków centralnych nie wywołują bardzo dynamicznych reakcji walutowych. Umocnienie euro jest potwierdzeniem, jak niskie były oczekiwania ekonomistów co do decyzji EBC. Bank nie dostarczył silnie gołębich komentarzy – tak jak zakładał rynek – w efekcie czego kurs euro umacnia się do dolara i testuje najwyższe poziomy od niemal dwóch miesięcy.

Kurs euro do dolara po posiedzeniu EBC wyraźnie zyskuje
Kurs euro do dolara po posiedzeniu EBC wyraźnie zyskuje

Okrągły poziom 1,13 USD nadal pozostaje jednak istotnym oporem i chociaż Eurodolar korzysta obecnie z silnej strefy wsparcia, to bez wybicia wspomnianego oporu dalsze wzrosty będą niemożliwe.


Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDonald Trump straszy: Wojna handlowa w Chinach i Meksyku
Następny artykułWIG20 najwyżej od miesiąca. Orange rośnie o 15%, Play o 11%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here