Naga MarketsTemat LibraCoin nie schodzi z czołówek portali zajmujących się kryptowalutami i finansami. Ostatnimi czasy można było nabrać przekonania, że projekt ostatecznie nie wystartuje. Jest bowiem atakowany ze strony polityków oraz urzędników z USA i Europy. Okazuje się jednak, że może nie być tak źle…

Globalni regulatorzy finansowi nie planują jednak zakazać emisji LibraCoin Facebooka ani innych monet typu stablecoin. Warunkiem emisji takich walut będzie tylko spełnienie “najwyższych standardów regulacyjnych”. Tak twierdzi Benoit Coeure, dyrektor Europejskiego Banku Centralnego (EBC), w wywiadzie opublikowanym w czwartek. O sprawie informuje Reuters.

LibraCoin stanie się częścią rzeczywistości

„Z pewnością nie ma osądu, że monety stablecoin nie powinny istnieć”, powiedział Coeure dla Bloomberg News, zanim przedstawił liderom G7 zalecenia swojej grupy zadaniowej w tej sprawie.

„W przypadku Europy ani Komisja, ani EBC nie zamierzają uczynić z niej strefy zakazu emisji dla monet stablecoin. Ale monety stablecoin będą musiały spełniać najwyższe standardy regulacyjne i być zgodne z szerszymi celami polityki publicznej”

– dodał.

Problemy Facebooka

Facebook ogłosił swoje plany dot. LibraCoin w czerwcu. Od razu jego projekt spotkał się ostrą krytyką władz na całym globie. Politycy zarówno w UE jak i USA obawiają się, że emisja stablecoina giganta mediów społecznościowych może uderzyć w waluty typu fiat, a tym samym osłabić obecne systemu monetarne.

Eksperci Facebooka byli wręcz przesłuchiwani w amerykańskim Kongresie. David Marcus, szef zespołu Calibra – portfela na Librę – zapewniał kongresmenów, że waluta nie zaszkodzi dolarowi, ponadto ma ona być oparta na koszyku 3 walut fiat.

Jego słowa raczej nie uspokoiły polityków. Doszło nawet do tego, że ci udali się na konsultacje do Szwajcarii, gdzie od niedawna jest zarejestrowane Stowarzyszenie Libra, które ma zarządzać Librą. Rozmowy ze Szwajcarami (dość przychylnymi projektowi) nic nie dały.

W ostatnim czasie Marcus przyznał, że projekt nie jest zagrożony i prawdopodobnie wystartuje za kilka miesięcy – w połowie 2020 r. Jakie wywoła skutki makroekonomiczne? Dziś nikt nie jest w stanie w pełni tego przewidzieć.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here