Naga MarketsEBC nie wpłynie na kurs euro? EUR/USD powoli w górę
Christine Lagarde, szefowa EBC

Banki centralne funkcjonują w trybie kryzysowym. Oznacza to także, że interweniują w razie konieczności a nie w rytmie wyznaczanym przez zaplanowane posiedzenia. Dotyczy to również Europejskiego Banku Centralnego. Po zwyczajnych, zaplanowanych posiedzeniach głównych banków centralnych należy spodziewać się przede wszystkim:

  • wyjaśniania istoty zaproponowanych instrumentów
  • wskazywania po jakie inne narzędzia władze mogą sięgać
  • ostrej, zdecydowanej komunikacji wskazującej na gotowość do działania
  • rysowania scenariuszy dla gospodarki

EBC spróbuje udowodnić, że 1 bilion euro wystarczy na ratowanie gospodarki

W kontekście ostatniego z tych punktów, warto odnotować, że Christine Lagarde w ubiegłym tygodniu ostrzegała unijnych liderów, że skala załamania wzrostu w tym roku może sięgać 15 proc. Nie jest to zapewne scenariusz bazowy EBC, do którego będą dostosowane parametry polityki, ale jeden z czarnych scenariuszy, którego przedstawienie ma mobilizować ministrów finansów strefy euro do znalezienia konsensusu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto też odnieść się do punktu trzeciego. Brak zdecydowanej komunikacji i nieumiejętne sterowanie rynkowymi oczekiwaniami to kardynalne błędy z początków kadencji Lagarde. Inwestorzy będą monitorować, czy zostały z nich wyciągnięte wnioski. Na to wskazuje skala rozwiązań zaproponowanych już po marcowym posiedzeniu, ale reputacja władz monetarnych potrzebuje jeszcze podreperowania.

Kurs euro nie zareaguje na posiedzenie? EUR/USD z szansą powolnych wzrostów

Oczywiste jest, że bezprecedensowe załamanie aktywności gospodarczej będzie znacząco wydłużać rysowaną przez bank ścieżkę powrotu inflacji do celu. Fatalne dane obrazujące koniunkturę również zostaną odnotowane. To nie jest jednak optymalny czas na dalsze działanie, to czas na implementację i koordynację dotychczas ogłoszonych programów.

Naturalnym terminem potencjalnego rozszerzenia PEPP będzie czerwcowe posiedzenie, na którym Rada Prezesów będzie nie tylko mogła rzetelniej ocenić kondycję gospodarki po najostrzejszej fazie pandemii i zamrożenia aktywności, ale również dysponować będzie nowymi projekcjami wzrostu i dynamiki cen.

W rezultacie spodziewamy się, że czwartkowe posiedzenie nie przyniesienie odmiany położenia euro. Zakładamy, że osiągnięte w marcu dołki 1,0630 pozostaną długoterminowymi minimami kursu. EUR/USD powinien mozolnie i powoli piąć się na wyższe pułapy. Największe ryzyko wzrostu zmienności należy wiązać, nie z samą polityką pieniężną a z komunikacją z rynkiem i nieumiejętną artykulacją determinacji banku przez Lagarde.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here