Naga MarketsEBC nie wpłynie na kurs euro. EUR/USD ma jednak spadać w kierunku 1,15 dol.Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w przyszłym tygodniu (czwartek, 9 września) ma skupić się na re-kalibracji pandemicznego programu skupu (PEPP) i perspektywach inflacji. Chociaż warunki sugerują, że tempo zakupów może być ograniczane to według analityków Danske Banku przedstawiciele EBC nie nazwą tego taperingiem (zacieśnianiem polityki pieniężnej). Posiedzenie i konferencja prasowa ich zdaniem będą miały ograniczony wpływ na kurs euro.

  • 9 września EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, a rynek spodziewa się sygnałów dotyczących zacieśniania polityki pieniężnej
  • Danske Bank sugeruje natomiast, że posiedzeniem nie zostanie „game changerem”, a Christine Lagarde (szefowa instytucji) nie zaskoczy inwestorów
  • W efekcie, kurs euro i europejskie akcje nie zareagują mocniej na wyniki posiedzenia. W długim terminie EUR/USD ma jednak spadać w kierunku 1,15 dol.
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

EBC i tapering, który nie jest taperingiem?

Przy stabilnych i łagodnych warunkach na rynkach finansowych, rekordowo niskich realnych stopach procentowych i gospodarce, która powinna dobrze radzić sobie również w III kwartale, spełnione są warunki do zwolnienia tempa skupu w ramach PEPP, ale zdaniem Danske Banku, EBC nie nazwie tego taperingiem.Oczekujemy, że EBC i prezes Lagarde podkreślą, że re-kalibracja nie jest porównywana do taperingu, ale że EBC reaguje na zmiany warunków finansowych i ekonomicznych poprzez dostosowanie wolumenu zakupów PEPP.

Prognozujemy, że zakupy w ramach PEPP będą zbliżone do poziomu ze stycznia/lutego, czyli 60 mld EUR/miesiąc, wobec obecnych ok. 80 mld EUR/miesiąc. Niemniej jednak, bez zewnętrznego szoku dla gospodarki trudno nam opowiadać się za wyższym wolumenem PEPP w obecnej narracji EBC o wzroście i inflacji – komentuje Piet Christiansen, jeden z autorów raportu Danske Banku przed posiedzeniem EBC.

Rynek prognozuje silny skup aktywów przez EBC w kolejnych miesiącach, także po marcu 2022. Źródło: Danske Bank

W ostatnich tygodniach zaczęły się już ujawniać rozbieżności poglądów Rady Prezesów. W lipcowym protokole widać było różnice poglądów co do sposobu dostosowania komunikacji do nowej strategii. Danske oczekuje, że dalsze dyskusje na temat oddzielenia forward guidance (instrukcji wyprzedzających) i APP (programu skupu aktywów) od stóp odegrają rolę na nadchodzących posiedzeniach, ale nie przewiduje na razie żadnych zmian w dotychczasowych wytycznych.

– Na grudniowym posiedzeniu spodziewamy się większej „bitwy” o kalibrację QE. W wywiadzie udzielonym w zeszłym tygodniu Lane powiedział, że wolumen APP nie może być postrzegany w oderwaniu od podaży netto, stąd nie można wykluczyć zwiększenia skali APP na tym etapie. Oczekujemy również, że operacje płynnościowe zostaną rozszerzone na grudniowym posiedzeniu – dodaje Christiansen.

Oznacza to również, że z rynkowego punktu widzenia EBC będzie starał się utrzymać to posiedzenie w możliwie spokojnej atmosferze, jednak jesień według Danske będzie bardzo interesująca, gdyż jastrzębie głosy staną się głośniejsze niż poprzednio.

invest

POBIERZ EBOOK JAK HANDLOWAĆ INDEKSAMI GIEŁDOWYMI

Kurs euro bez reakcji na posiedzenie EBC, EUR/USD będzie jednak tracić

W sytuacji, gdy EBC zamierza podwyższyć swoje prognozy wzrostu i inflacji, co przełoży się na mniejszą liczbę zakupów obligacji Danske Bank podejrzewa, że rynki wezmą to pod uwagę i będą wypychać kurs EUR/USD nieco wyżej, np. o 50 pb lub więcej.

– Z historycznego punktu widzenia można było zaobserwować, że taki optymizm decydentów odzwierciedlał się w kursie dolara po ogłoszeniu wyników. Niemniej jednak, dla EUR/USD istotna pozostaje skala i zakres spowolnienia w sektorze wytwórczym, a także stopień, w jakim rynki będą dalej opierać się na narracji o coraz bardziej jastrzębim Fed – prognozuje Danske.

Założenia techniczne wspierają wzrostową rewizję prognoz. Źródło: Danske Bank

Jeśli EBC wywoła reakcję wzrostową na kasowym rynku EUR/USD, analitycy Danske Banku widzą ryzyko w kierunku niższego kursu w nadchodzącym roku, celując w 1,15 w skali 12 miesięcy.

Poziom docelowy spadków eurodolara zdaniem Danske Banku. Źródło: Tradingview.com

Ekonomiści Danske w przypadku EUR/USD pozostają konsekwencji w swoich prognozach od czerwca, cały czas utrzymując tę samą projekcję spadkową.

Autor poleca również: Kurs euro do dolara (EUR/USD) czeka na dalsze spadki do 1,16 dol. zdaniem Rabobank

Coraz lepsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego oraz inflacji

Po skurczeniu się o -0,3% kw/kw w pierwszym kwartale, PKB strefy euro wzrósł o 2,0% kw/kw w drugim kwartale potwierdzając, że gospodarka zdecydowanie wkroczyła na drogę ożywienia.

Dzięki zniesieniu blokad w kwietniu i maju, zaufanie przedsiębiorców i konsumentów wzrosło i utrzymuje się znacznie powyżej poziomu sprzed kryzysu, a bezrobocie spadło (choć jeszcze nie do poziomu sprzed pandemii).

Biorąc pod uwagę, że dane o wzroście gospodarczym i inflacji zaskoczyły w lecie swoim impetem, a nowe projekcje zawierają korzystniejsze założenia techniczne, Danske Bank korekty prognoz EBC dotyczących wzrostu gospodarczego i inflacji.

– Inflacja zasadnicza w strefie euro wzrosła w sierpniu do 3,0% (najwyższa od listopada 2011 r.), podczas gdy korzystne efekty bazowe podniosły inflację bazową do 1,6%. Oczekujemy, że EBC uzna wzrost rynkowych oczekiwań inflacyjnych, ale podtrzyma swoją opinię, że obecna podwyższona presja inflacyjna jest przejściowa i ustąpi wraz z końcem roku, ponieważ wzrost płac pozostaje ograniczony.

Największe ryzyko dla inflacji wynika z trwających zatorów w łańcuchach dostaw, które wywierają presję na wzrost cen towarów. Ponieważ niektóre jastrzębie w Radzie Prezesów ostatnio coraz głośniej mówiły o tych proinflacyjnych ryzykach, nie zdziwiłoby nas, gdyby zostały one bardziej uwypuklone również w oświadczeniu wstępnym – komentuje zespół ekonomistów Danske Banku.

Sprawdź kurs euro do dolara (EUR/USD) na wykresie w czasie rzeczywistym:

Źródło: Tradingview.com

Rynki wskazują obecnie na podwyżkę stóp procentowych w grudniu 2024 r.

Na lipcowej konferencji prasowej prezes Lagarde dała jasno do zrozumienia, że jakiekolwiek zmiany stóp procentowych mogą zostać przedstawione dopiero, gdy inflacja osiągnie cel w perspektywie 12-18 miesięcy.

To w połączeniu z projekcjami personalnymi na poziomie 1,5% w 2023 r., jak również rynkową wyceną swapów inflacyjnych na poziomie 1,5% pod koniec 2024 r., pozwala wnioskować, że obecna ścieżka stóp procentowych wyceniana przez rynki jest agresywna.

Może to wynikać z powiązania wytycznych dotyczących stóp procentowych z programem skupu aktywów. W przyszłości głównym punktem dyskusji będzie ewentualna zmiana tego powiązania, co zasugerowano również w lipcowym protokole EBC.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Poprzedni artykułS&P 500 – czy warto inwestować w amerykański indeks w czasach niepewności na rynku?
Następny artykułDokąd wzrośnie CDR? Przegląd WIG20 w hossie! Przegląd GPW M. Tuszkiewicza
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here