Naga MarketsEBC nie obciął stóp, jednak poluzował politykę. Kurs euro  notuje 2. najsilniejszy spadek od roku
Christine Lagarde, szefowa EBC

Bez cięcia stóp procentowych, jednak z nowym programem refinansowania i rozszerzeniem luzowania ilościowego (QE), zakończyła się czwartkowa konferencja Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Christine Lagarde podczas konferencji prasowej podkreślała, że zaproponowany zestaw narzędzi polityki pieniężnej będzie lepszy w obliczu problemów gospodarczych wywołanych koronawirusem niż zmierzanie w kierunku jeszcze niższych stóp procentowych. Kurs euro w obliczu braku cięć jednak silnie tracił i po zakończeniu konferencji prasowej z udziałem prezes banku osuwał się do dolara (EUR/USD) o ponad 1%.


EBC pozostawia stopę depozytową na poziomie 0%, wprowadza jednak pakiet luzowania polityki pieniężnej

Pomimo rynkowych oczekiwań oraz presji ze strony innych dużych banków centralnych na cięcie stóp procentowych, EBC postanowił utrzymać dotychczasowe poziomy stóp w strefie euro, w tm stopę depozytową na wysokości 0%.

– Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC zostaną utrzymane na obecnym lub niższym poziomie do czasu, gdy prognozy dotyczące inflacji osiągną w okresie objętym prognozą poziom wystarczająco zbliżony do 2%, ale poniżej tego poziomu, a konwergencja ta będzie konsekwentnie odzwierciedlona w dynamice inflacji bazowej – czytamy w oświadczeniu EBC.

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Źródło: Trading Economics

Nie oznacza to jednak, że instytucja zamierza bezczynnie patrzeć na rozwój sytuacji gospodarczej, na którą negatywnie wpływa epidemia koronawirusa. Zamiast cięcia stóp, bank zdecydował się ogłosić nowy program ukierunkowych dłuższych operacji refinansujących (targeted longer-term refinancing operations, w skrócie TLTRO) oraz poszerzyć obecny programy luzowania ilościowego (quantiative easing, w skróce QE) do poziomu 120 miliardów euro miesięcznie. Co więcej, instytucja pozwoli bankom komercyjnym działającym na starym kontynencie nie spełnić części wymogów kapitałowych oraz gotówkowych jeżeli te napotkają na problemy płynnościowe wywołane koronawirusem. Oznacza to, że banki będą mogły utrzymywać niższe rezerwy kapitałowe.

Rynek zdaje się mieć mieszane opinie. Zamiast cięcia stóp (spodziewano się ruchu o 10 p.b.), Europejski Bank Centralny zaoferował dzisiaj zwiększenie skali programu QE (do 120 mld EUR w tym roku), a także trzecią odsłonę programu tanich pożyczek dla banków komercyjnych (TLTRO-III). Podczas konferencji prasowej Christine Lagarde powtórzyła, że oczekuje konkretnych programów działań ze strony rządów w celu powstrzymania negatywnego wpływu koronawirusa na gospodarkę – komentował Marek Rogalski z DM BOŚ.

W reakcji na samą decyzję w sprawie stóp procentowych kurs euro umacniał się o 0,6% (po godzinie 13:45) i testował poziomy tuż pod 1,13 USD. Konferencja prasowa z udziałem Christine Lagarde (rozpoczęta o 14:30) odwróciła jednak rynkowy sentyment. Zapis całej konferencji dostępny jest poniżej:

Lagarde (EBC): Koronawirus spowolni gospodarkę, decyzja w sprawie luzowania była jednogłośna

Podczas konferencji prasowej prezes EBC, Christine Lagarde, potwierdzała to, co rynki wiedzą od dawna: koronawirus negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy w strefie euro, a obecne prognozy wypadają gorzej niż przedwstępne projekcje. Jej zdaniem bank ma jednak w ręku wszystkie niezbędne narzędzia, aby minimalizować negatywne skutki epidemii dla sytuacji ekonomicznej oraz wspomagać płynność systemu finansowego.

Pytana przez dziennikarzy czemu EBC nie zdecydował się ciąć stóp procentowych, Lagarde odpowiadała, że te w ostateczności mogą jeszcze maleć, na razie instytucja wolała jednak sięgnąć po inny zestaw narzędzi luzowania polityki pieniężnej, który w jednogłośnej ocenie przedstawicieli banku jest „najbardziej efektywną odpowiedzią na obecny kryzys”.

Na zakończenie konferencji prasowej Lagarde dodała, że kolejne oficjalne wystąpienia przedstawicieli EBC i przyszłe konferencje będą odbywały się jedynie w formacie online, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem.

Rynek finansowy pokazał, że nie darzy zaufaniem marcowych działań EBC oraz Christine Lagarde w związku z ryzykiem pojawienia się silnego załamania na rynku długu oraz bankructwa wielu przedsiębiorstw wywołanych zamknięciem gospodarki.

“Co mówiła Lagarde?

  • Lagarde nawołuje do skoordynowanego działania ze strony władz fiskalnych
  • Działania EBC mają być nakierowane na płynne działanie sektora kredytowego
  • EBC widział wzrost na poziomie 0,8% w tym roku wobec 1,1% w strefie euro, ale projekcje były dokonywane na danych z przed wybuchu epidemii
  • Ryzyko dalszego silnego spowolnienia gospodarczego
  • Wzrost na poziomie 1,3% w 2021 wobec wcześniejszej prognozy 1,4% (oczywiście projekcje makroekonomiczne opublikowane dzisiaj mają niewiele wspólnego z obecną rzeczywistością)” – informowali analitycy XTB.

Kurs euro silnie traci po konferencji EBC, EUR/USD wraca poniżej 1,12 USD

Chociaż po samej decyzji EBC o braku cięcia stóp kurs euro rósł o około 100 pipsów (reagując na pozytywną niespodziankę ze strony banku), to w trakcie samej konferencji prasowej tracił z nawiązką spadają ponownie poniżej poziomu 1,12 USD.

Kurs euro rósł w momencie decyzji EBC (zielony prostokąt) i spadał w trakcie konferencji prasowej Christine Lagarde (czerwony prostokąt). Źródło: Tradingview.com
Kurs euro rósł w momencie decyzji EBC (zielony prostokąt) i spadał w trakcie konferencji prasowej Christine Lagarde (czerwony prostokąt). Źródło: Tradingview.com

Rentowność 10-letnich obligacji Włoch rośnie dziś o 56 pb do 1,74 proc., odzwierciedlając spadające zaufanie do włoskiego rynku długu. Rynek czuje się rozczarowany dzisiejszą decyzją EBC i wątpi, czy rozszerzenie QE pomoże ustabilizować rynek dłużny – komentował Konrad Białas z TMS Brokers.

EUR/USD tracie po konferencji do dolara niemal jeden procent, a w stosunku do franka szwajcarskiego ponownie testuje wielomiesięczne minima. Na notowaniach pary walutowej EUR/PLN natomiast nie widać nawet cienia osłabienia euro – w związku z bardzo słabym złotym notowania sięgają ju poziomu 4,37 zł, rosnąc od początku sesji o ponad 4 grosze.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here