Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrasta do 1,12. EBC nie jest „panem wszechświata”
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego

Europejski Bank Centralny (EBC) jest gotowy do współpracy z niemieckimi „instytucjami” w celu rozstrzygnięcia sporu prawnego, który zagraża uczestnictwu największej gospodarki strefy euro w programie „przeciw pandemicznych” bodźców od EBC, stwierdził wiceprezes banku centralnego, Luis de Guindos. Kurs euro ulega w poniedziałek nieznacznej aprecjacji posyłając parę EUR/USD w okolice 1,12.

  • W zeszłym miesiącu niemiecki sąd zakwestionował legalność programu EBC
  • W przeciągu 3 miesięcy bank centralny musi dowieść, że program skupu jest niezbędny
  • Euro zyskuje 0,30 procent na początku tygodnia

EBC zostanie zmuszony do obiektywnego skupu aktywów?

EBC jest gotowy dostarczyć niemieckiemu bankowi centralnemu wszelkie niezbędne informacje w celu rozwiązania problemu. Bank centralny jest również skłonny zaangażować do programu instytucje niemieckie, jeśli nie zagrozi to niezależności instytucji, wynika z wypowiedzi wiceprezesa banku, Luisa de Guindosa.

niemiecka flaga na tle niebaNiemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym miesiącu, że EBC nie wykazał proporcjonalności swoich zakupów aktywów. Sędziowie uznali, że program QE nie ma poparcia w traktatach Unii Europejskiej, a niemieckie władze działały niekonstytucyjnie nie kwestionując planu opiewającego na 2,7 biliona euro. Tym samym EBC dostał 3 miesiące na dostosowanie zasady proporcjonalności w programie PSPP (tradycyjnym QE).

Wyrok wywołał spór między głównym organem prawnym największej gospodarki Europy, a EBC, który twierdzi, że nie jest odpowiedzialny przed trybunałami krajowymi lub parlamentami. Jednak wraz z upływem czasu i toczącymi się sporami, Christine Lagarde i jej koledzy starają się załagodzić trwający konflikt.

Peter Huber, sędzia, który sporządził orzeczenie, wywiera w ten sposób presję na EBC, aby bank centralny zmienił swoje działania, twierdząc, że instytucja nie jest „panem wszechświata”. W miniony czwartek argumentował, że bank centralny nie może w takiej formie rozpocząć „programu redystrybucji”.

Wiceprezydent Luis de Guindos powiedział niedawno niemieckiemu magazynowi Der Spiegel, że EBC jest gotowy do współpracy z Bundesbankiem w celu dostarczenia niezbędnych informacji, które pomogą instytucjom tego kraju odpowiedzieć przed sądem.

Stawka jest wyjątkowo wysoka dla EBC, ponieważ europejska gospodarka próbuje powstać z kolan po niespotykanym do tej pory kryzysie i potrzebuje przedłużonego wsparcia monetarnego.

Kurs euro zyskuje na początku nowego tygodnia

Notowania pary walutowej EUR/USD wzrastają w poniedziałek o 0,30 procent do godziny 13:30. Tym samym kurs odbił znajdując się tuż nad istotnym poziomem wymienności 1,1148. Jego przebicie wyhamowałoby impuls wzrostowy, który rozpoczął się 18 maja, co otworzyłoby drogę do okrągłego poziomu wsparcia 1,10. Z drugiej strony w przypadku dalszej aprecjacji wspólnej waluty, notowania powinny ponownie przetestować czerwcowe maksimum 1,1430.

Sprawdź ofertę działającego od 1997 roku brokera CFD oraz Forex, który posiada klientów w 110 krajach na całym świecie. Dołącz do bazy 2,2 mln zadowolonych traderów i handluj na ponad 200 różnych instrumentach. Rozpocznij przygodę z Libertex już teraz.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here