Naga MarketseuroPodczas środowej konferencji okazało się, że aż 7 członków FOMC widzi na ten rok pełne dwie obniżki stóp procentowych! Duża grupa członków Fed widząca obniżki zawiera prawdopodobnie najważniejszą osobę w całym Fed – Jerome Powella. Jak widać prawdopodobnie Powell zaczyna uginać się pod naciskami Donalda Trumpa i po części rynków finansowych. Jednak nie tylko Fed jest coraz bardziej gołębi. Analitycy z ABN AMRO oczekują, że EBC obniży stopy procentowe, dodając do bodźców monetarnych już uwzględnione w cenach przez rynek ponowne uruchomienie QE.


Zobacz również: Hossa na akcjach trwa 123 miesiące. Do szczytu brakuje jeszcze… 450%?

Te artykuły również Cię zainteresują
EBC ogłosi pakiet QE o wartości 630 mld EUR

Spodziewamy się obniżki o 10 pb we wszystkich głównych stopach procentowych EBC we wrześniu tego roku i drugiej redukcji o 10 pb w pierwszym kwartale przyszłego roku. Po raz pierwszy obniżyłoby to stopę depozytową EBC do poziomu -0,6%. Widzimy stopę depozytową EBC jako kluczową stopę procentową, ponieważ umacnia ona stopy międzybankowe w warunkach nadpłynności – napisano w raporcie ABN AMRO.

draghi
Martio Draghi, Prezes EBC

Podczas ostatniej konferencji EBC, Rada Prezesów poinformowała, że „będzie w dalszym ciągu uważnie monitorować bankowy kanał transmisji polityki pieniężnej i sprawę zastosowania środków łagodzących”. Obniżka stopy depozytowej, jak również stopy referencyjnej, bezpośrednio zmniejszy koszty banków komercyjnych zaciągających pożyczki od EBC w ramach TLTRO-III, a także zwiększy koszty utrzymywania przez banki nadwyżek rezerw w EBC.

Na czerwcowej konferencji prasowej prezes EBC Draghi wyraźnie oświadczył, że EBC jest skłonny dalej obniżać stopy procentowe, a także ponownie uruchomić QE i wzmocnić przyszłe wytyczne. Na forum EBC w Sintrze Draghi podkreślił, że pakiet środków miał pozytywne efekty wzmacniające w latach 2014–2015 i wiele wskazuje na to, że tym razem może pokierować się podobną metodą.

Uważamy, że pierwsze posunięcie EBC w kierunku bodźców nastąpi na lipcowym posiedzeniu. Na tym spotkaniu Rada Prezesów najprawdopodobniej zdecyduje się zmienić swoje przyszłe wytyczne dotyczące stóp procentowych, aby wyraźnie wskazać na możliwość obniżek. Do grudnia spodziewamy się, że EBC ogłosi pakiet QE o wartości 630 mld EUR, który zostanie wdrożony na 9 miesięcy od stycznia 2020 r. w tempie 70 mld EUR miesięcznie. Druga obniżka stóp o 10 pb nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku – podsumowano.

EBC: Wymagany dodatkowy bodziec – Westpac

Sean Callow, analityk z Westpac wskazuje, że we wtorek rynki były bardzo zaskoczone deklaracją prezesa EBC Draghiego, że dodatkowe bodźce będą wymagane, chyba że nastąpi poprawa ryzyk, takich jak czynniki geopolityczne, rosnące zagrożenie protekcjonizmem i słabości na rynkach wschodzących.

Draghi nie tylko wspomniał o obniżeniu stóp procentowych, ale nawet zasugerował wznowienie programu zakupu obligacji, który został zatrzymany w grudniu ubiegłego roku. Było to szczególnie zaskakujące, gdyż zmiana stanowiska nastąpiła w mniej niż 2 tygodnie po posiedzeniu EBC, które nie było zbyt gołębie – napisał Callow.

Kurs EUR/USD: Silne odbicie – Commerzbank

banknoty euro i dolarKaren Jones, analityk w Commerzbanku zauważa, że para EUR/USD odnotowuje silne odbicie po dotarciu do wsparcia na poziomie 1,1176, będącego jednocześnie dołkiem z marca bieżącego roku.

Wygląda na to, iż rynek ustabilizował się i jest ponownie gotowy do przetestowania średniej kroczącej MA200 na poziomie 1,1350. Przebicie tego poziomu otworzyłoby drogę do tegorocznego szczytu 1,1570 – napisała Jones.

W jej ocenie tegoroczny dołek 1,1106/10 powinien stanowić punkt zwrotny na notowaniach i nie powinno dojść do jego przebicia w dłuższym okresie. Z drugiej strony jeśli jednak doszłoby to ustanowienia nowego minimum, kolejnym ważnym wsparciem będzie 1,1027 oraz 1,0814 (zniesienie 78,6% Fibonacciego).

Zobacz również: Fed: Nadchodzą obniżki stóp. Kurs NZD/USD – prognozy dużych banków

kurs euro do dolara w piątek 21 6 19
Kurs euro do dolara z zaznaczonymi poziomami wg. Commerzbanku


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here