Naga MarketsOd czasu pierwszej podwyżki amerykańskiej Rezerwy Federalnej w tym cyklu podwyżek stóp procentowych minęło już ponad dwa lata. W tym czasie doczekaliśmy się sześciu decyzji o powolnej normalizacji polityki monetarnej jednego z najważniejszych banków centralnych świata jak i jego bilansu. Tymczasem EBC choć wciąż pozostaje przy swoim ultraluźnym podejściu do PolMon…


… to jednak wyraźnie myśli o powolnym zacieśnianiu warunków monetarnych na kontynencie. Strefa euro w której skład wchodzi aż 19 z pośród 28 krajów członkowskich Unii od marca 2016 roku utrzymuje swoją stopę depozytową na poziomie -0,4%, a od stycznia 2015 roku stymuluje europejską gospodarkę programem luzowania ilościowego, skupując obligacje na rynku wtórnym.

Co z tym QE? 

Quantitative Easing to program mający na celu zwiększenie podaży pieniądza w gospodarce. Wprowadzony w Stanach Zjednoczonych w ramach walki z wybuchającym kryzysem subprime program QE został zaadaptowany przez Europejski Bank Centralny na potrzeby gospodarki strefy euro.

Początkowo, EBC skupowało w kolejnych miesiącach obligacje warte 60 mld EUR po to, by w marcu 2016 roku zwiększyć limit zakupów o kolejne 20 mld EUR. Po kilkukrotnych wydłużeniach czasu trwania całego programu w październiku zeszłego roku EBC zdecydowało się na zmniejszenie poziomu zakupów od stycznia 2018 roku do poziomu 30 mld EUR, a samo QE trwać ma do końca września tego roku.

Czy tak rzeczywiście będzie? Ostatnie doniesienia z otoczenia Europejskiego Banku Centralnego sugerują, że czerwcowe posiedzenie Banku może rzeczywiście przynieść decyzję o zakończeniu skupu w ramach programu QE.

Inflacja na swoim miejscu

Choć komentarze ze strony Europejskiego Banku Centralnego podobne do powyższego śródtytułu nie są żadną nowością to jednak majowe dane dotyczące CPI (publikacja wskazuje na przyspieszenie dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych do poziomu 1,9%) oraz ostatnie wypowiedzi członków EBC wskazują, że możemy znajdować się bliżej celu inflacyjnego niż kiedykolwiek w okresie ostatnich kilku lat.

Najbliższe posiedzenie EBC odbędzie się już 14 czerwca i do tego dnia euro może być przedmiotem dużej zmienności. Dziś członek Rady EBC, Klass Knot przyznał, że program QE powinien zostać zatrzymany najszybciej jak to możliwe. Główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego, Peter Praet przypomniał z kolei, że siła gospodarki strefy euro utrzymuje się choć jednocześnie wszelkie decyzje dotyczące zakończenia lub przedłużenia programu skupu aktywów będą uzależnione od ostatecznego orzeczenia Rady Prezesów.

1,1860 – następny przystanek dla eurodolara?

EURUSD notuje kolejną, byczą sesję testując okolice 1,18000. Sześćdziesiąt pips wyżej znajduje się pierwszy, silny opór dla wzrostów umiejscowiony na poziomie 1,1860 oraz zniesieniu 38,2 ruchu spadkowego z połowy kwietnia:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here