Naga MarketsLuis de Guindos
Luis de Guindos

Nick Kounis, szef działu badań rynków finansowych w ABN AMRO zwraca uwagę, że wiceprezes EBC Luis De Guindos w wywiadzie dla Börsen-Zeitung na początku tego miesiąca omówił opcje potencjalnego, dalszego łagodzenia przez EBC. W kolei eksperci z UOB uważają, iż kurs pary walutowej EURUSD pozostaje pod presją sprzedających pomimo słabego impetu ceny w ostatnim czasie.


Luis De Guindos: Polityka niski stóp ma sens w dłuższym terminie czasowym

Guindos powiedział, że „W razie potrzeby moglibyśmy jeszcze bardziej obniżyć stopy procentowe. Możemy zwiększyć wolumeny w naszym programie zakupu aktywów. Moglibyśmy jeszcze poprawić warunki naszych ukierunkowanych długoterminowych operacji refinansujących – TLTRO.”

Zdecydowanie nie wyczerpaliśmy wszystkich naszych możliwości. Mamy możliwość podjęcia dalszych działań i jeśli to konieczne, podejmiemy dalsze działania – dodał wiceprezes EBC.

W swojej przemowie Guindos podkreślił jednak dwa zastrzeżenia. Powiedział, że „negatywne skutki uboczne (niskich stóp procentowych) stają się coraz bardziej wyraźne”. Ponadto powtórzył wezwanie EBC do złagodzenia polityki fiskalnej twierdząc, że „przy bardzo niskich stopach procentowych pozostawionych na dłużej polityka fiskalna miałaby znacznie większy wpływ na gospodarkę niż w innym przypadku”.

Chociaż EBC ocenia, że ryzyko recesji jest niskie, Guindos zauważył, że „realnym zagrożeniem jest obecnie przedłużająca się faza wyjątkowo niskiego wzrostu, poniżej potencjału. Jednocześnie oczekiwania inflacyjne wykazały ostatnio wyraźny spadek. Ryzyko złych prognoz nadal pozostaje wysokie, pomimo lepszych informacji na temat Brexitu i konfliktu handlowego, choć ryzyko było teraz „nieco mniejsze”.

Ogólnie rzecz biorąc, nie spodziewamy się dalszego łagodzenia na następnym posiedzeniu EBC, choć uważamy, że bank centralny zareaguje (luzowaniem) ponownie na początku przyszłego roku, ponieważ wzrost i inflacja w strefie rozczarują – napisano w raporcie ABN AMRO.

Kurs EURUSD pod presją, koncentracja na 1.0970 – UOB

Strategowie walutowi z Grupy UOB zauważyli, że kurs pary walutowej EURUSD pozostaje pod presją, a przekroczenie poziomu 1.0970 wydaje się mało prawdopodobne w najbliższym czasie.

Tydzień temu (06 listopada, kurs 1.1075) podkreśliliśmy, że EUR „prawdopodobnie spadnie w kierunku 1,1000”. Od tego czasu EUR spadł i osiągnął poziom 1,1000 wczoraj (12 listopada). Pomimo nowego lokalnego dołka, niskie tempo spadku pozostaje. Dalsza słabość EUR nie jest jednak wykluczona, ale jak podkreślaliśmy w poniedziałek (11 listopada, kurs na 1,1020), „istnieje kolejne silne wsparcie na poziomie 1,0970, a jedynie wyraźne przełamanie tego poziomu sugerowałoby, że EUR jest gotów pokonać 1,0930”. Ze względu na słabą dynamikę perspektywa trwałego spadku poniżej 1,0970 nie jest wysoka. Jednocześnie obecna presja spadkowa jest uważana za nienaruszoną, chyba że EUR wzrośnie powyżej 1,1065 (poziom „silnego oporu” poprzednio wynosił 1,1090)  – podsumowano.

Kurs EURUSD w czwartek na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD w czwartek na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here