
Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) pod koniec sierpnia zaskoczyła rynki zmieniając swoje podejście do celu inflacyjnego, sygnalizując jednocześnie dłuższy okres utrzymania niskich stóp procentowych. Ruch ten doprowadził do silnej deprecjacji kursu dolara amerykańskiego, który testował ponad dwuletnie minima. W przyszłym tygodniu swoje posiedzenie planuje natomiast Europejski Bank Centralny (EBC), a inwestorzy zadają sobie pytanie czy podobnie jak FED zaskoczy rynki pogłębieniem akomodacyjnej polityki monetarnej. Więcej na ten temat w rozmowie z Krzysztofem Adamczakiem, dealerem walutowym Walutomat.pl.
- Kurs dolara po teście dwuletnich minimów odrabia część strat. W efekcie para walutowa EUR/USD odbija od oporu 1,20 USD
- W tym tygodniu dolar nadal czeka na ważną publikację, a mianowicie piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy (za sierpień)
- Posiedzenie EBC zaplanowane jest na przyszły czwartek (10 września), a jego wyniki rynek pozna o 13:45
Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs euro (EUR/USD) konsoliduje na wielomiesięcznych maksimach. NFP i EBC mogą to jednak zmienić
Testowany przez eurodolara we wtorek poziom 1,20 USD był najwyższym od dwóch lat, jednak zamknięcie sesji utrzymało się w ramach wakacyjnej konsolidacji. Jej dolne ograniczenie pokrywa się z minimami sierpniowymi na wysokości 1,17 USD i wiele wskazuje na to, że jeżeli NFP pozytywnie zaskoczy, a EBC pójdzie w ślady Fed-u, to zostanie ono ponownie przetestowane:

– Strefa euro i Stany Zjednoczone w różny sposób reagują na pandemię, a amerykański rynek jest dużo bardziej czuły na uderzenia związane z koronawirusem. Z drugiej jednak strony historia pokazuje, że lokalna gospodarka potrafi się szybciej odbudowywać. Znaleźliśmy się więc w punkcie przegięcia, w którym doceniamy euro jak sobie radziło do tej pory, ale powoli będziemy doceniać odbicie kondycji gospodarczej w USA – komentował Krzysztof Adamczyk. Jego zdaniem już wkrótce kurs EUR/USD powinien się silniej osłabiać, a impulsem ku temu będzie piątkowy raport z rynku pracy.
Autor poleca również:
- Dolar odbija, para walutowa EUR/USD traci przed raportem NFP
- TIM: niezmiennie dwucyfrowa dynamika wzrostu sprzedaży
- Pre-Market: Indeksy ponownie rosną, DAX przekracza już 13.450 punktów. Co dalej?