Naga MarketshelikopterDyrektor zarządzający Międzynarodowym Funduszem Walutowym Christine Lagarde wydała niedawno oświadczenie nawiązując do eskalacji konfliktu na linii USA – Chiny. Szefowa MFW ostrzega przed zagrożeniem jaki wojna handlowa stanowi dla kondycji światowej gospodarki. Według raportu Peterson Institute pieniądze podchodzące z „helicopter money” mogą być zarówno najlepszą, jak i najgorszą opcją dla Europejskiego Banku Centralnego, jeśli spowolnienie w strefie euro przerodzi się w recesję.


“Helicopter money” stwarza wiele możliwości i jeszcze więcej zagrożeń

Pieniądze spadające z nieba to nie jest nowy pomysł, gdyż od kilku lat bankierzy centralni na całym świecie szukają sposobu na wyciągnięcie zadłużonego po uszy świata z gospodarczego marazmu. Taka strategia monetarna miałaby się sprowadzać do bardzo prostego mechanizmu. Mianowicie władza rozdaje nowo wytworzone pieniądze ludziom i w ten sposób rozwiązuje problemy gospodarcze. Problemy te to zazwyczaj niedostatecznie wysoki wzrost i/lub niedostateczna inflacja i/lub wysokie bezrobocie.

Przy ograniczonej polityce pieniężnej i fiskalnej – pierwsza z wyczerpanym zestawem narzędzi, druga z ograniczającymi możliwości zasadami budżetowymi – przekazywanie gotówki bezpośrednio do ludzi może być atrakcyjnym alternatywnym sposobem walki ze spowolnieniem, napisał w gazecie były ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard z Jean Pisani-Ferry.

Jeuroednak tak dramatyczny krok jest obarczony wieloma przeszkodami, a także poważnymi zagrożeniami, w tym uderzającymi w niezależność EBC. Przede wszystkim wymagałoby to zgody wszystkich państw członkowskich bloku, w tym typowych przeciwników, takich jak Niemcy, a także napotkano by na problemy typu – czy płatności powinny być równe w całym regionie 19 krajów, czy ważone siłą gospodarczą. Takie decyzje o sposobie podziału środków postawiłyby bank centralny w bardzo trudnej sytuacji.

W pewnym sensie pieniądze z helikoptera można postrzegać jako zamiennik wciąż brakującej wspólnej polityki fiskalnej. Jego wdrożenie wykreowałoby jednak liczne problemy operacyjne, prawne i polityczne – powiedział Blanchard i Pisani-Ferry.

Pomysł dostarczania pieniędzy bezpośrednio gospodarstwom domowym pojawił się ponownie w tym roku w związku ze znacznymi załamaniami gospodarki europejskiej i spowolnieniem na świecie. Były wiceprezes Rezerwy Federalnej Stanley Fischer i były szef szwajcarskiego banku centralnego Philipp Hildebrand omawiał tę sprawę w gazecie tego lata argumentując, że inne środki nie wystarczą.

Jednak temat nie jest niczym nowym. Już w połowie 2016 roku, Francois Villeroy. Członek Rady Prezesów EBC stwierdził, że tzw. helicopter money w europejskich warunkach nie jest słusznym pomysłem i do pobudzenia gospodarki nie wystarczy sama polityka monetarna. Zdaniem Villeroya, to czego Strefa Euro potrzebuje najbardziej, to pogłębiona Unia inwestycyjna oraz kontynuacja polityki niskich stóp procentowych.

Choć w strefie euro nie ma jeszcze argumentów za wdrożeniem tego kontrowersyjnego pomysłu, jednym z „przerażających” scenariuszy nakreślonym przez Blancharda jest poważna recesja połączona z ograniczeniami wydatków fiskalnych, co skłoniłoby EBC do podjęcia niekonwencjonalnych działań.

Jeśli miałby wystąpić ten bardzo mało prawdopodobny scenariusz, może to zachęcić członków strefy euro do zmiany reguł fiskalnych lub budowy centralnej zdolności fiskalnej – podsumował Blanchard.

Kurs EURUSD konsoliduje pod oporem 1,11 USD

Notowania popularnej pary walutowej EURUSD wzrastały przez ostatnie cztery sesje oddalając się od okrągłego poziomu 1,10 w kierunku podwójnego szczytu 1,1180. Środowa sesja przynosi lekką korektę, a kurs spada o -0,12 procent do godziny 12:00. Dalsza deprecjacja może doprowadzić do ponownego testu poziomu 1,10, a jego przebicie otworzyłoby drogę do tegorocznego dołka 1,0880. Z drugiej strony wzrost powyżej 1,11 umożliwiłby test październikowego i listopadowego szczytu 1,1180.

Purple Trading - Twój broker STP. Ty tradujesz, my asystujemy! SPRAWDŹ NAS
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here