Naga MarketseuroNa ubiegłotygodniowym szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), bankierzy centralni uznali, że ujemne stopy procentowe nie stymulują już światowej gospodarki. Jednakże w przypadku znacznego pogorszenia sytuacji w strefie euro, Europejski Bank Centralny może rozszerzyć program skupu aktywów, tak przynajmniej zasugerował Madis Muller, prezes Banku Estonii.

Muller przemawiał do studentów w miniony weekend we Frankfurcie, gdzie powiedział: – W tej chwili robimy niekonwencjonalne rzeczy. Mógłbyś – oczywiście – wyobrazić sobie jeszcze bardziej niekonwencjonalne rzeczy, gdyby sytuacja naprawdę się pogorszyła.

Rozszerzenie skupu aktywów

Skup aktywów przez EBC mógłby zostać rozszerzony o akcje, które pobudziłyby europejską gospodarkę. Jednakże według Larry’ego Finka, CEO BlackRock, jedyne co pobudziłyby te zakupy, to rachunki bankowe Europejczyków posiadających te akcje.

Przykładem banków centralnych prowadzących szerszy skup aktywów jest według Mullera BoJ i SNB. Oba te banki otwarcie nabywają akcje, a także fundusze ETF. Co ciekawe, Muller we wrześniu sprzeciwiał się wznowieniu skupu aktywów przez EBC.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Luzowanie do czasu osiągnięcia celu inflacyjnego?

Głos Mullera pojawia się w momencie, gdy Europejski Bank Centralny zmaga się z ożywieniem inflacji za pomocą środków stymulujących, jednocześnie narażając się na ryzyko przekroczenia narzuconych przez siebie limitów liczby obligacji, które może kupić od każdego z 19 rządów strefy euro. Jeśli limit zostanie wyczerpany, EBC będzie zmuszony do zmiany zasad, które sam sobie narzucił.

Zobacz też: Notowania BME zyskują blisko 40%. SIX Group kupi hiszpańskiego operatora giełdy za 2,8 mld euro?

Trudno powiedzieć, kiedy rozszerzony skup aktywów mógłby się zacząć. Kiedy jednak program już by wystartował, czas jego trwania mógłby zostać uzależniony od osiągnięcia celu inflacyjnego poniżej 2%. Prognozy Banku wskazują, że ten cel może zostać osiągnięty najwcześniej do 2021 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here