Naga MarketsSporo mówi się w ostatnim czasie o spowolnieniu globalnego wzrostu gospodarczego. Chcąc złagodzić skutki tego zjawiska wiele banków centralnych decyduje się na łagodzenie swojej polityki pieniężnej i obniżkę stóp procentowych. Idealnym przykładem może być tu Bank Japonii (BoJ), który od stycznia 2016 roku utrzymuje nawet ujemne stopy proce. (-0,10%).


Obniżka stóp proc. EBC nie zaszkodzi bankom

Ekonomiści Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przeprowadzili specjalne badanie mające na celu sprawdzenie z jak dużym obciążeniem dla banków komercyjnych wiązałoby się obniżenie stóp procentowych poniżej zera.

Wynika z niego, że Europejski Bank Centralny – przynajmniej teoretycznie – ma dość dużo miejsca na obniżenie stóp procentowych poniżej zera, zanim obciążenie banków kosztami utrudni udzielanie kredytów.

W ramach badania zbadano, w jaki sposób wpłynęłoby to na rentowność banków, gdyby EBC obniżył stopę oprocentowania depozytów do -0,5%, -0,75% lub -1% na początku 2019 r. i utrzymał ją na tym poziomie przez trzy lata. Ekonomiści stwierdzili, że “pomimo spadku dochodów banków, ich zdolność do udzielania kredytów wydaje się w dużej mierze niezakłócona we wszystkich scenariuszach”.

Autorzy raportu EBC zaznaczają jednak, że wyniki badania należy interpretować ostrożnie, gdyż ich symulacja zakłada niezmienione otoczenie makroekonomiczne. W rzeczywistości dalsza obniżka stóp procentowych oznaczałaby prawdopodobnie pogorszenie warunków, co samo w sobie zwiększyłoby ryzyko kredytowe dla banków.

Całe szczęście – przynajmniej dla banków komercyjnych – decydenci EBC zdają się nie planować w najbliższym czasie obniżania stóp procentowych. Po obniżeniu stopy oprocentowania depozytów do -0,5% we wrześniu, coraz bardziej niepokoją się oni bowiem efektami ubocznymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta i franka tracą do złotego w czwartek. NBP prezentuje zaktualizowane kursy walut, w tym euro i dolara
Następny artykułInternet na kartę – jak wybrać odpowiednią ofertę?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here