Naga MarketsKolejny czwartek za nami, a wraz z nim miał miejsce kolejny odcinek Artystów Rynku. Spotkanie, które miało miejsce w studiu Comparic24.TV odbyło się w nienaruszonym jak dotąd składzie w postaci Jacka Brzeskiego z Polsat News w roli prowadzącego, oraz duetu z CMC Markets – Macieja Leściorza oraz Łukasza Wardyna.


W dniu wczorajszym poznaliśmy decyzje monetarną Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Prezesów EBC zdecydowała, że ​​oprocentowanie podstawowych operacji refinansujących oraz oprocentowanie kredytu na koniec dnia i depozytu zabezpieczającego pozostaną niezmienione odpowiednio na poziomie 0,00%, 0,25% i -0,40%. Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC utrzymają się na obecnym poziomie przez dłuższy czas i znacznie poza horyzontem zakupów aktywów netto – czytaliśmy w oświadczeniu EBC.

Oznacza to, że EBC, który jak dotąd utrzymywał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, przyznał w swoim oświadczeniu, że stopy procentowe  utrzymają się na obecnym lub niższym poziomie do połowy 2020 r., rezygnując z wcześniejszego zobowiązania do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie do czerwca przyszłego roku.

Pomimo tego, że EBC nie podjął żadnych istotniejszych zadań w zakresie polityki pieniężnej, to dostosowanie instrukcji wyprzedzających oraz zapowiedź rozważania opcji luzowania polityki pieniężnej, jest maksymalnie gołębim komunikatem, na który mogła pozwolić sobie instytucja.

– Tak jak rynek się  spodziewał gołębiego sygnału, te gołębie sygnały ze strony Mario Draghi’ego się pojawiły. Nie w przypadku samej decyzji, która tutaj w zasadzie bez zaskoczenia, chociaż rynek dawał 40% szans już podczas tego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych. Natomiast podczas konferencji Mario Draghi’ego dało się między słowami wyczytać, że można się spodziewać takiej obniżki już nawet we wrześniu. Na pewno zapowiadziana jest nieco szersza stymulacja gospodarki, dość luźne podejście do polityki monetarnej, wdrożenie programu QE (…) To są takie gołebie sygnały, bo żeczywiście ta stymulacja gospodarki jest w tym momencie potrzebna o czym świadczą chociażby wczorajsze dane z rynku niemieckiego – zauważa Maciej Leściorz.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułKurs dolara zyskuje dzięki większemu niż oczekiwano wzrostowi PKB w II kw. 2019 r.
Następny artykułKurs dolara traci do liry, umacnia się do franka. Srebro podąża za złotem
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here