Naga MarketsEuropejski Bank Centralny (EBC), 14 czerwca zdecydował się utrzymać ścieżkę swojej dotychczasowej polityki pieniężnej bez zmian (zgodnie z oczekiwaniami), pozostawiając stopy procentowe na tym samym poziomie i wprowadzając jedynie kosmetyczne modyfikacje do treści oświadczenia polityki pieniężnej. W efekcie, wszystko zależne jest od Mario Draghi’ego, który zabierze głos o 14:30. Rynki otrzymały zapowiedź oficjalnego zakończeniu programu QE, którego zabrakło na ostatnim posiedzeniu banku.

Stopy na niezmiennym poziomie, zacieśnianie polityki od końca tego roku

“Rada Prezesów zdecydowała, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy procentowe kredytu banku centralnego na koniec dnia oraz depozytu w banku centralnym pozostaną niezmienione odpowiednio na poziomie 0,00%, 0,25% i -0,40%. Rada Prezesów oczekuje, że kluczowe stopy procentowe EBC utrzymają się na obecnych poziomach co najmniej do lata 2019 r., a w każdym razie tak długo, jak będzie to konieczne do zapewnienia, że zmiany inflacji pozostaną zgodne z bieżącymi oczekiwaniami dotyczącymi trwałej ścieżki dostosowania” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu EBC.

W zakresie stóp procentowych aktualizacją jest informacja, że stopy na obecnym poziomie zostaną utrzymane “co najmniej do lata 2019 r.”. Inwestorów o wiele bardziej interesowały jednak wskazówki dotyczące wyjścia z QE. Te zostały zawarte w treści oświadczenia polityki pieniężnej:

“Jeżeli chodzi o niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów będzie nadal dokonywać zakupów netto w ramach programu skupu aktywów (APP) w obecnym miesięcznym tempie 30 mld EUR do końca września 2018 r. Rada Prezesów przewiduje, że po wrześniu 2018 r., z zastrzeżeniem przychodzących danych potwierdzających średniookresowe prognozy Rady Prezesów dotyczące inflacji, miesięczne tempo nabywania aktywów netto zostanie ograniczone do 15 mld EUR do końca grudnia 2018 r., a następnie zakończy się nabywanie aktywów netto – czytamy w dalszej części oświadczenia EBC.


Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Początek taperingu, jest tylko jedno “ale”…

Informacje podane przez EBC były oczekiwane przez rynek i powinny wywołać pozytywną reakcję EUR w stosunku do głównych walut. Problemem jest jednak fakt, że proces zacieśniania polityki będzie uwzględniony od “przychodzących danych potwierdzających średniookresowe prognozy”. Jeżeli więc Rada Prezesów uzna, że nie ma odpowiednich warunków do taperingu, to takowy może zostać przesunięty w czasie. Informacja ta w połączeniu z tradycyjnym już “kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, wywołała wyraźną deprecjację Eurodolara.

EUR/USD M1 – pierwsze minuty po decyzji EBC. Na zielono zaznaczono moment publikacji, czerwona strzałka wskazuje późniejsze spadki

Na powyższym wykresie widać zachowanie ceny w pierwszych minutach po decyzji EBC. Początkowy wzrost zmienił się w deprecjację, która w przeciągu parunastu minut osłabiła EUR/USD o ponad 100 pipsów.

EUR/USD H1 – testowanie kanału zmienności i próba wybicia dołem

Szczegóły przyszłych działań EBC podczas konferencji prasowej o 14:30 przedstawi Mario Draghi. Relacja dostępna pod linkiem:tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here