Naga MarketsProponowany przez Facebooka stablecoin Libra budzi coraz większe kontrowersje. Już w drugiej połowie sierpnia br. informowaliśmy bowiem, że Komisja Europejska obawia się, iż Libra może utrudniać konkurencję poprzez wymianę informacji i wykorzystanie danych dotyczących konsumentów. Jeszcze większe obawy wskazał Yves Mersch. Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) ostrzegł przed zagrożeniem, jakie projekt Facebooka stanowi dla polityki pieniężnej i konsumentów kryptowaluty w UE.


Libra podważy międzynarodową rolę euro

W rozmowie z agencją prasową Reuters, Mersch przyznał, że Libra może zmniejszyć kontrolę EBC nad euro, osłabić mechanizm transmisji polityki pieniężnej, wpływając na płynność banków w strefie euro i podważyć międzynarodową rolę wspólnej waluty.

Scentralizowany charakter Libry – stablecoina powiązanego z koszykiem walut fiat i obligacji rządowych, zarządzanego przez specjalnie powołane w tym celu Stowarzyszenie Libra – również budzi “skrajny” niepokój.

Zobacz także: Amerykanie nie ufają Librze Facebooka, wolą Bitcoina (BTC)

Mersch wskazuje także, że Libra jest projektem firmy, która musi wyjaśnić przed ustawodawcami w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej zagrożenia dla naszych demokracji wynikające z przetwarzania przez nich danych osobowych na ich platformie mediów społecznościowych.

Może Cię zainteresować: Facebook ukarany! Gigant zapłaci rekordową grzywnę za wyciek danych 87 mln użytkowników

Członek zarządu EBC wzywa organy regulacyjne UE do międzynarodowej współpracy mającej na celu przeciwdziałanie ryzyku związanemu z projektem kryptograficznym Facebooka. Ostrzega on również Europejczyków, aby nie rezygnowali z “bezpieczeństwa i solidności ustalonych rozwiązań i kanałów płatniczych na rzecz uwodzicielskich, ale zdradzieckich obietnic Facebooka”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin spadł do 6,5 tys. USD po nagłym zamknięciu tajlandzkiej giełdy
Następny artykułCelowa manipulacja notowaniami liry tureckiej?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here