Naga MarketsSprawdź ile kosztuje euroCzłonkowie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) mają obecnie poważny dylemat czy spowolnić pandemiczny zakup obligacji w następnym kwartale, co miało miejsce od czasu rozpoczęcia luzowania ilościowego w 2015 roku. Jednocześnie najważniejszym elementem czerwcowej dyskusji politycznej będą zaktualizowane prognozy wzrostu i inflacji, które są obecnie opracowywane. Tymczasem kurs EUR/USD konsoliduje w środę w okolicach poziomu 1,2140.

  • Perspektywy inflacji będą kluczowe dla przyszłego tempa programu PEPP
  • Silne odbicie gospodarcze po blokadach i poprawiające się perspektywy inflacji pozwolą EBC na mniej gołębi kurs polityki w trzecim kwartale
  • Najważniejszym elementem czerwcowej dyskusji politycznej będą zaktualizowane prognozy wzrostu i inflacji
  • Cyfrowe euro najwcześniej w 2025 r. EBC wyprzedzi rówieśników z G10

Od 2015 roku EBC zwalnia tempo zakupów obligacji co roku w sierpniu

Statystycznie słaba płynność w miesiącach letnich skłaniała w przeszłości EBC do zmniejszania tempa zakupów, w tym podczas pandemii. Ta techniczna konieczność może pomóc szefowej Christine Lagarde wynegocjować kompromis w trakcie gorącej debaty na czerwcowym posiedzeniu Rady Prezesów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odkąd w marcu podjęto decyzję o tymczasowym zwiększeniu skupu obligacji, aby zapewnić utrzymanie rentowności i oprocentowania kredytów na niskim poziomie w 19 krajach strefy euro, niektórzy decydenci argumentowali, że silne odbicie gospodarcze po blokadach i poprawiające się perspektywy inflacji pozwolą EBC na mniej gołębi kurs polityki w trzecim kwartale. Inni wolą bardziej ostrożne podejście, sugerując, że są otwarci nawet na rozszerzenie dotychczasowego programu o wartości 1,85 biliona euro.

EBC od kilku lat ogranicza skup obligacji w sierpniu przy niewielkiej płynności. Źródło: EBC

Decydenci EBC mogliby pójść na coś bardziej elastycznego – dostosować zakupy i stopniowo je zmniejszyć w miesiącach letnich. Jednak przekazanie tego rynkom może stanowić wyzwanie, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ożywienie było oparte na solidnych danych makroekonomicznych jeszcze w czasie czerwcowego spotkania – napisał Jan von Gerich, główny strateg Nordea Banku.

EBC chce uniknąć podsycania oczekiwań, że będzie stale robić więcej

Von Gerich zwrócił uwagę na siedmiotygodniowe okno między terminem podjęcia tej decyzji przez EBC, a sierpniem, kiedy rynki obligacji są zwykle najcichsze. Oznacza to, że bank centralny mógłby utrzymać obecne tempo zakupów w przyszłym miesiącu i pozwolić im naturalnie spaść w okresie letnim, zanim podejmie aktywną decyzję o wolniejszym tempie we wrześniu.

EBC będzie chciał uniknąć podsycania oczekiwań, że będzie stale robić więcej. W drugiej połowie spodziewamy się silnego ożywienia, a perspektywy inflacji poprawiają się. EBC powinien mieć możliwość ograniczenia zakupów w trzecim kwartale – podkreśliła Katharina Utermoehl, starszy ekonomista w Allianz SE.

Najważniejszym elementem czerwcowej dyskusji politycznej będą zaktualizowane prognozy wzrostu i inflacji, które są obecnie opracowywane. Ostatni zestaw pokazał, że ceny konsumenckie wrosną w średnim rocznym tempie zaledwie 1,4% w 2023 r., znacznie mniej niż cel EBC, tj. „poniżej, ale blisko 2%”.

Wyjątkowe zakupy obligacji (program PEPP) nie powinny trwać wiecznie. Letni przestój może być skutecznym sposobem na zmniejszenie stymulacji bez wywoływania paniki i złości na rynkach – podsumował Patrick Armstrong, menadżer finansowy w Plurimi Wealth.

invest
Plus500

Kurs euro (EUR) oscyluje w środę przy lokalnych maksimach

Notowania pary walutowej EUR/USD charakteryzują się niską zmiennością w środę o poranku. Kurs oscyluje w okolicach poziomu 1,2140, między głównym poziomem wsparcia 1,20, a marcowym maksimum 1,2243. Dopiero trwałe przebicie któregoś z tego poziomu umożliwiłoby utworzenie silniejszego impulsu. Spadek poniżej psychologicznej bariery 1,20 otworzyłby drogę w kierunku 1,1835 z celem na marcowy dołek 1,17. Z kolei wzrost powyżej oporu 1,2243 pozwoliłby na test tegorocznego maksimum 1,2350.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty | dow jones industrial | dax30 wykres | euro dolar wykres |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here