Naga MarketsEBC: dziś kluczowa decyzja w sprawie dalszych pieniędzy pompowanych w rynkiRada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego spotyka się w czwartek. Analitycy spodziewają się wieści na temat rozszerzenia pakietu stymulacyjnego w postaci rozbudowy programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Program), który na ten moment nadal zakłada wypuszczeniu 750 mld euro w rynki finansowe.

  • Europejski Bank Centralny skupuje w ramach PEPP aktywa, aby zapewnić płynność na rynkach finansowych.
  • Program w trakcie swojego trwania zakłada wykup aktywów o łącznej wartości 750 mld euro.
  • Możliwe, że właśnie dzisiaj EBC zwiększy tę wartość podczas zebranie Rady Prezesów EBC.

EBC od marca pompuje pieniądz w rynki

Europejski Bank Centralny nie próżnował w trakcie pandemii koronawirusa i jak do tej pory zakupił 235 mld euro w papierach wartościowych w ramach operacji otwartego rynku związanych z programem PEPP, jak wynika ze sprawozdania EBC wydanego w ten wtorek.

Na dotychczasowe działania w ramach PEPP składają się kwietniowe zakupy o wartości 103 mld euro i majowe w wysokości 116 mld euro.

Do tego momentu, realizując PEPP Europejski Bank Centralny skupiał się niemal całkowicie na obligacjach skarbowych skupując rządowe papiery dłużne o łącznej wartości 186,6 mld euro.

Według założeń PEPP ogłoszonych w marcu, wyznacznikiem przydziału zakupowego obligacji w ramach PEPP jest klucz subskrypcji kapitału, który w skrócie wynika z udziału danego państwa w łącznej liczbie ludności oraz w PKB całej Unii (oba czynniki mają równą wagę).

Jednak, EBC nie w pełni stosował się do tego klucza, zaniedbując obligacje francuskie, a szczególnie skupiając się na Włoszech oraz Hiszpanii. Zapewne chodzi o ważne dla EBC utrzymanie niewielkiego spreadu między obligacjami poszczególnych państw. Należy bowiem zaznaczyć, że niemieckie 10-letnie obligacje skarbowe nadal mają ujemne oprocentowanie (obecnie to -0,35%), podczas gdy włoskie 1,548%, co i tak jest obniżką z 2,38% w połowie marca.

Mogliśmy zaobserwować pogarszanie się danych z rynków finansowych (w marcu – przyp. red.). Wzrastające ryzyka dla wzrostu, zatrudnienia i rozwoju cen były znaczne. PEPP uspokoił rynki i zatrzymał fragmentację strefy euro – stwierdziła Isabel Schnabel, członek Rady Wykonawczej Europejskiego Banku Centralnego.

Zobacz również: EBC zadrukuje strefę euro, by sfinansować ożywienie. W planach kolejne 500 mld EUR?

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

PEPP to kolejny pakiet ratowania płynności

Europejski Bank Centralny początkowo ustalił wartość programu ratowania płynności na rynkach finansowych pod nazwą PEPP na 750 mld dol. Program ten ogłoszony został 18 marca i zakłada zakupy prywatnych i publicznych papierów dłużnych, a jego zasadniczym oficjalnym celem jest zapobieganie poważnemu ryzyku zaburzeń w mechanizmach transmisji polityki monetarnej EBC.

EBC po raz kolejny rozszerzył listę aktywów dopuszczanych do stosowania w ramach operacji otwartego rynku. Oprócz aktywów akceptowanych w ramach CSPP (corporate sector purchase programme), które zostało wdrożone w trakcie trwania kryzysu zadłużeniowego strefy euro; teraz EBC może skupować także niefinansowe papiery komercyjne.

Europejski Bank Centralny obniżył również standardy akceptowanych zabezpieczeń operacji otwartego rynku w ramach PEPP, zezwalając na stosowanie papierów dłużnych związanych z sektorem korporacyjnym.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here