Naga MarketsDziś mamy zaplanowane spotkanie Europejskiego Banku Centralnego, od którego oczekuje się opublikowania zaktualizowanej prognozy dotyczącej wzrostu gospodarczego i inflacji Strefy Euro oraz swojej decyzji w sprawie dalszej polityki pieniężnej. Czerwcowe prognozy EBC pokazały, że wzrost w 2018 r. wyniesie 2,1%, następnie 1,9% w 2019 r., a następnie 1,8% w 2020 r.


Dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, oraz jego dalsze decyzje dotyczące realizowanej polityki pieniężnej są w centrum uwagi nie tylko inwestorów, ale także największych banków inwestycyjnych i instytucji finansowych. Takie giganty finansowe jak Morgan Stanley oraz UBS wydają swoje raporty, które zawierają zdanie analityków dotyczące tego, w którym kierunku EBC powinien zmierzać w nadchodzących miesiącach. Choć prognozy są zbliżone, banki różnią się co do stanowczości i retoryki prezesa Mario Draghiego oraz zmian, w kierunku którym idzie sam Bank Centralny.

Morgan Stanley: EBC w trakcie zmiany polityki monetarnej

Analitycy Morgan Stanley przedstawili szczegółową zapowiedź posiedzenia w sprawie polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), które odbędzie się dziś o godz. 13:45.

Uważamy, że EBC jest w trakcie procesu bardzo powolnej zmiany polityki monetarnej. Spowodowane jest to faktem, że choć podstawowe założenia banku są realizowane, to dzieje się to powoli i nadal wymagany jest duży stopień akomodacyjnej polityki pieniężnej. Raczej wątpimy, by bank centralny mocno spieszył się ze zmianą swojego stanowiska w polityce pieniężnej.

W związku z tym uważamy, że miesięczne skupy aktywów zostaną zmniejszone o połowę w czwartym kwartale, do 15 mld EUR, a następnie wstrzymane po zakończeniu tego roku. W tym momencie bodźcem monetarnym będą dwa pozostałe narzędzia polityki: bilans i wytyczne dotyczące stóp procentowych. Spodziewamy się, że re-inwestycja znacznych zasobów zakupionych już aktywów będzie kontynuowana przez długi czas. Możliwe nawet daleko poza horyzont naszych wcześniejszych prognoz. Możliwe również odbędzie się to poprzez pewnego rodzaju “zwrot operacji” w celu obniżenia długoterminowych stóp procentowych. Pierwsza i jedyna podwyżka stóp procentowych depozytów, którą prognozujemy na rok 2019, nastąpi w październiku, o 15 pb do -0,25%.

Prognozy makroekonomiczne są nadal solidne, ale obarczone ryzykiem: Podczas gdy prognozy ekspertów powinny potwierdzać, że ekspansja pozostaje szeroka, a dynamika obecnie stabilizuje się, tempo wzrostu PKB uległo spowolnieniu – również z powodu bardziej wiążących ograniczeń mocy produkcyjnych w Europie Środkowej – i jest obecnie nieznacznie wyższe od tempa zmian. Prawdopodobnie protekcjonizm handlowy będzie nadal określany jako istotne ryzyko. Choć marginalnie, słabsze założenia dotyczące ropy i niewielka aprecjacja waluty powinny implikować rewizję w dół ścieżki inflacji

Zobacz również: Poranny przegląd rynków – Uwaga na Super Czwartek z EBC i BoE

UBS pisze w raporcie czego można się spodziewać po dzisiejszym posiedzeniu EBC

Według UBS, Europejski Bank Centralny powinien utrzymać dotychczasową retorykę i postępować zgodnie z wytycznymi polityki pieniężnej z czerwca i lipca. To oznacza, że EBC powinno wycofywać się z QE do końca 2018 r., a następnie decydować – w zależności od wyniku danych makroekonomicznych – o terminie i wielkości pierwszej podwyżki stopy depozytów latem lub jesienią 2019 roku.

Nacisk zostanie położony na nowe projekcje makroekonomiczne EBC na lata 2018-2020, które również dadzą bankowi możliwość rzeczowej oceny danych otrzymanych w okresie letnim.
Oczekujemy, że EBC zasadniczo nie zmieni swoich prognoz dotyczących wzrostu (2,1% na ten rok, 1,9% na 2019 r.) I inflacji (1,7% na lata 2018-2020).
Oczekujemy również, że Draghi zostanie zapytany o sytuację we Włoszech, tj. o nadchodzący budżet i ostatnie doniesienia prasowe, w których twierdzi się, że rząd może zwrócić się do EBC o wsparcie poprzez zakup aktywów

Po zakończeniu QE do końca 2018 r. oczekujemy, że EBC zacznie podnosić stopę procentową depozytów (-0,4%) od września 2019 r., początkowo w małych krokach po 10 punktów bazowych, aby przywrócić stopę procentową do zera na początku 2020 r.
Uważamy, że EBC dokona reinwestycji zapadających papierów wartościowych swojego portfela QE w całości na okres od dwóch do trzech lat po zakończeniu QE, a następnie stopniowo ograniczy reinwestycje w sposób zależny od danych” dodaje bank.

Może Cię zainteresować: Euro w 2018 traci po każdym posiedzeniu EBC. Jutro spadnie ponownie?

Tymczasem na wykresie EUR/USD

Para EUR/USD znajduje się aktualnie w bliskich okolicach wsparcia na poziomie 1,15550, co sprawia, że dzisiejsze posiedzenie będzie dla pary szczególnie istotne. W razie przełamania poziomu, następne wsparcie a jednocześnie negacja wytworzonej formacji odwróconej głowy z ramionami występuje na poziomie 1,13300 / 1,13000. Jeśli taki scenariusz miałby się zrealizować, wówczas dalsza wędrówka wykresu na północ zostałaby zanegowana w perspektywie kolejnych 2-3 tygodni i bardziej prawdopodobnym byłoby dalsze podążanie w kierunku 1,1145 / 1,1100. W przypadku przeciwnego scenariusza – czyli utrzymania się wykresu powyżej poziomu wparcia – możliwy jest scenariusz wypełnienia formacji ORGR, która ze swoim zasięgiem wytycza target cenowy w okolicach drugiej strefy oporowej wynikający ze styczniowych szczytów (1,2000 / 1,2070). Obecne poziomy stanowią zatem ważny punkt dla wykresu, w który warto obserwować.

EUR/USD – D1


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here