Naga Markets



Kurs euro EUR/USD EBC coraz mniej nastawia się na cel inflacyjny przez pandemiczny kryzysW minionym tygodniu poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) odnośnie stóp procentowych i polityki pieniężnej. Rada Prezesów EBC utrzymała podczas grudniowego posiedzenia stopy procentowe na niezmienionych poziomach. Oznacza to, że stopa depozytowa nadal wynosi -0,50 proc., a refinansowa 0,0 proc. Rownocześnie o 500 mld do 1,85 bln euro zwieszony został nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii (PEPP). Jednakże, prognoza inflacji na 2023 rok jest teraz znacznie poniżej średnioterminowego celu (2 proc), plasuje się bowiem na poziomie 1,4 proc.

  • EBC przedstawił najniższa prognozę inflacji od 3 lat
  • Powrót do docelowej inflacji będzie bardzo trudny w obecnych warunkach
  • Kurs euro umacnia się do dolara amerykańskiego w poniedziałek

Prognoza inflacji EBC znacznie poniżej celu

Obecna prognoza inflacyjna EBC jest najniższa od 3 lat. Takie ograniczone ambicje Banku są potwierdzeniem, że pośród historycznego spowolnienia wzrostu spowodowanego Covid-19 jednym z celów banków centralnych jest wspieranie siły nabywczej ministerstw finansów poprzez utrzymywanie ich kosztów finansowania na niskim poziomie.

Te artykuły również Cię zainteresują




Jeśli jednak w nadchodzących miesiącach nie zostaną zasygnalizowane dalsze działania monetarne, szefowa EBC Christine Lagarde ryzykuje, że w coraz większym stopniu polegać na polityce fiskalnej, aby osiągnąć swój mandat w zakresie stabilności cen.

– Każdy bank centralny nastawiony na inflację będzie musiał być blisko celu pod koniec horyzontu prognozy, w przeciwnym razie okaże się, że robi coś nie tak. Tak niska prognoza jest zaskakująca – powiedział Anatoli Annenkov, starszy ekonomista w Societe Generale SA w Londynie.

Biorąc pod uwagę obecne warunki gospodarcze, powrót do docelowej inflacji za pomocą samej polityki pieniężnej oznaczałby masowe rozszerzenie bodźców. Jednakże, decydenci i ekonomiści już narzekają, że środki takie jak luzowanie ilościowe tracą skuteczność. Trudno więc się dziwić, że urzędnicy nie zobowiązują się do wytaczania ciężkich dział.

Capital.com
Capital.com - najlepsze platforma do handlu. 0% prowizji i wąskie spready! SPRAWDŹ NAS

Kurs euro (EUR/USD) kieruje się do piątkowych maksimów

Poniedziałkowa sesja na parze walutowej EUR/USD otworzyła się luką wzrostową, która pozwoliła na zniesienie piątkowego spadku. Obecnie byki pchają kurs euro w kierunku maksimów z ostatniej sesji minionego tygodnia.

Wybicie nowego szczytu w tym miesiącu dawałoby szansę na test okrągłego poziomu 1,2200 USD. Kluczowy opór na Eurodolarze znajduje się natomiast w okolicach 1,2500 USD.

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here