Naga MarketsEBC chce, żeby rynek mocniej uwierzył w ryzyko cięcia stóp. Euro wyraźnie traciDecydenci polityczni Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie czują się komfortowo z powodu faktu, że inwestorzy wydają się w dużej mierze wykluczać możliwość dalszych obniżek stóp i zgodzili się w przyszłej komunikacji podkreślać, że taki bodziec pozostaje realną opcją, poinformowała agencja prasowa Bloomberga. Zdaniem analityków ruch ten jest wymierzony bezpośrednio w kurs euro, który automatycznie reagował na najnowsze doniesienia silniejszą wyprzedażą.

  • Dla EBC kurs euro jest zbyt silny, bank wielokrotnie przyznawał jednak, że nie ma zamiaru interweniować na rynku walutowym
  • Jak donoszą nienazwane źródła związane z EBC, decydenci chcą niejako „straszyć” rynki i inwestorów ryzykiem obniżenia stóp procentowych w strefie euro, tym samym osłabiając zakłady wspierające wzrost waluty
  • W reakcji na doniesienia para walutowa EUR/USD osuwa się o ponad 0,7% i spada poniżej poziomu 1,21. EUR/PLN zdaje się nie reagować i nadal utrzymuje się nad poziomem 4,55 zł.

Kurs euro zbyt wysoki, a inwestorzy nie boją się cięcia stóp. EBC chce to zmienić

W zeszłym tygodniu EBC dyskutowało o tym, że inwestorzy widzą małe szanse na obniżkę stóp procentowych poniżej zera i zgodził się co do potrzeby podkreślenia tej możliwości, powiedzieli przedstawiciele instytucji w rozmowie z Bloombergiem, prosząc o nieujawnianie swojej tożsamości, ponieważ obrady miały charakter prywatny. Rynki obecnie biorą pod uwagę cięcie stóp o 5 punktów bazowych do września 2021 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopy procentowe EBC utrzymują się na rekordowo niskich poziomach. Źródło: Trading Economics.

21 stycznia po posiedzeniu banku, Christine Lagarde w trakcie konferencji prasowej mówiła, że aprecjacja kursu euro negatywnie wpływa na odbicie inflacyjne w Eurozonie. Podkreślała jednak, że jej instytucja oprócz uważnego przyglądania się zmianom kursowym nie ma zamiaru podejmować bezpośrednich interwencji walutowych. „Zastraszenie” rynków i sprawienie, że ponownie uwierzą w ryzyko cięcia stóp procentowych jest jednak skutecznym sposobem na chociaż krótkoterminowe zbicie wartości euro bez dokonywania operacji na rynku Forex przez EBC.

Urzędnicy nie rozważają obecnie kolejnego cięcia kosztów kredytu w krótkim terminie, jak powiedzieli infromatorzy Bloomberga. Jeden z nich stwierdził, że inwestorzy nie powinni jednak wykluczać takiego działania w czasie, gdy niepewność gospodarcza pozostaje wysoka, a kurs euro jest stosunkowo silny.

Przy stopie depozytowej, która już przed pandemią była rekordowo niska i wynosiła -0,5%, EBC w trybie awaryjnym skupuje obligacje i udziela długoterminowych pożyczek kredytodawcom. Pomimo pokusy dalszego cięcia stóp, by dodać luzowania i spróbować powstrzymać aprecjację euro, instytucja z siedzibą we Frankfurcie uchyla się od tego, by nie zaszkodzić rentowności sektora bankowego.

Klaus Knot stwierdza, że EBC ma sposoby na blokowanie aprecjacji euro

Przed opublikowaniem najnowszych rewelacji przez agencję prasową Bloomberga wcześniej głos w sprawie kursu euro zabierał członek banku centralnego, Klaus Knot. Przyznawał on, że „Bank ma niezbędne narzędzia do przeciwdziałania dalszemu umocnieniu wspólnej waluty, jeśli uzna to za konieczne”

–  EBC podejmie działania, jeśli warunki finansowe pogorszą się z powodu zmian rynkowych. Po okresie letnim „powinno być miejsce na optymizm”, choć prognozy gospodarcze pozostają niepewne. Jednocześnie jest za wcześnie, aby mówić o odejściu od niskich stóp procentowych, a EBC nie sięgnął dolnego limitu polityki stóp procentowych – podkreślił Knot.

W związku z wypowiedzią Knota oczekiwania co do luzowania polityki przez EBC podnosiły się w ostatnich godzinach:

Źródło: Bloomberg.com

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax index | akcje nasdaq | bml notowania | notowania euro | bitcoin system |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here