Naga MarketsEuropejski Bank Centralny (EBC) będzie zmuszony szybko działać w zakresie regulacji rynku kryptowalut. Wszystko przez emisję LibraCoina Facebooka. Przynajmniej tak uważa Benoit Coeure, członek zarządu instytucji.

O wypowiedzi urzędnika poinformował Bloomberg. Coeure miał wczoraj powiedzieć w Aix-en-Provence w południowej Francji, że jest zdania, że dalszy rozwój kryptowalut – a zwłaszcza Libry Facebooka – wymusza niejako na instytucjach stworzenie odpowiednich regulacji prawnych. Pozostawienie tego rynku samego sobie – jego zdaniem – jest nieodpowiedzialne.

„My [regulatorzy finansowi] musimy działać szybciej, niż byliśmy w stanie to robić do tej pory”

– uważa Coeure.

„Wszystkie te projekty są raczej potrzebnym sygnałem alarmowym dla organów regulacyjnych i władz publicznych, ponieważ zachęcają nas do postawienia szeregu pytań i mogą sprawić, że poprawimy sposób, w jaki robimy pewne rzeczy”

-dodał.

EBC a kryptowaluty

Stosunek EBC do kryptowalut był dotąd zachowawczy. Mimo tego instytucja niedawno omawiała zalety i wady emisji cyfrowych walut banku centralnego.

Christine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, szefowa MFW

Dość sceptyczny w stosunku do bitcoina jest Mario Draghi, szef EBC. Tyle że on kończy właśnie swoją 8-letnią karierę w banku. Zastąpić ma go Christine Lagarde z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ona z kolei jest znana z liberalnego podejścia do kryptowalut.

Sama Libra wywołała ogromne kontrowersje i to zaraz po tym, gdy tylko Facebook oficjalnie przyznał, że pracuje nad takim projektem. Gubernator Banku Anglii i szef Fed zgodnie przyznali, że są otwarci na tego typu nowe technologie, ale uważają, że temat Libry musi być najpierw dokładnie zbadany przez władze, nim ujrzy światło dzienne. Oficjalnie mówi się o tym, że projekt zagraża prywatności użytkowników, ale można też założyć, że regulatorzy i politycy obawiają się utraty ważnego elementu swojej władzy – kontroli nad pieniądzem.

LibraCoin ma być zarządzane przez Stowarzyszenie Libra, w którego skład wchodzi dziś 28 firm, których zadaniem jest kontrola sieci kryptowaluty. Docelowo liczba ta ma wzrosnąć do stu podmiotów. Więcej szczegółów z obozu Facebooka poznamy zapewne wkrótce.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here