Naga Markets
Europejski Bank Centralny zapowiada, że „nie zmieni kursu" w kwestii podwyżek stóp procentowych
Christine Lagarde, prezes EBC

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde wielokrotnie używała sformułowania „pozostanie na kursie” w odniesieniu do nadchodzących decyzji w sprawie stóp procentowych, ale niektórzy obserwatorzy rynku wątpią, że bank centralny utrzyma swoje jastrzębie stanowisko przez dłuższy czas.

Europejski Bank Centralny nie zamierza jeszcze zmieniać swojej polityki

W ubiegłym roku Europejski Bank Centralny rozpoczął tryb zacieśniania, dokonując czterech podwyżek stóp procentowych w celu opanowania wysokiej inflacji w strefie euro. Decyzje te przesunęły główną stopę depozytową z -0,5% do 2%.

Ostatnie dane pokazały dwumiesięczny spadek inflacji zasadniczej, jednak nadal jest ona znacznie wyższa od celu banku centralnego, jakim jest 2%. W związku z tym nadal słyszymy komentarze niektórych urzędników EBC na temat konieczności dalszego podnoszenia stóp na czele z Lagarde.

Niepewność jest większa, jeśli chodzi o ruchy EBC po marcu, z kilkoma jastrzębimi członkami Rady Prezesów wskazującymi na dalsze podwyżki w drugim kwartale. Wielkość tych podwyżek stóp będzie zależała od perspektyw inflacyjnych. Niższa presja cenowa prawdopodobnie pozwoli EBC na podwyżkę o 25 punktów bazowych, a nie 50, w maju i czerwcu – powiedział CNBC Francesco Maria Di Bella, analityk ds. stałych dochodów w UniCredit.

Członek zarządu EBC, Fabio Panetta, powiedział wcześniej w bieżącym tygodniu, że bank centralny nie powinien wstępnie zobowiązywać się do żadnych konkretnych ruchów stóp po marcowym posiedzeniu. Na ten moment rynki wyceniają podwyżkę o 50 punktów bazowych na kolejne dwa posiedzenia polityki, z których jedno odbywa się w przyszłym tygodniu, a drugie w marcu.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Przemówienie Panetty pokazuje, że gołębie EBC przegrupowują się, ale jastrzębie nadal zdecydowanie rządzą przynajmniej przez kilka następnych spotkań, dla których naszym podstawowym scenariuszem są dwie podwyżki o 50 punktów bazowych – powiedział Davide Oneglia, dyrektor w TS Lombard.

Bossa

Europejski Bank Centralny, który działa jako bank centralny regionu od 1991 roku, historycznie był gołębi przez długi okres czasu. Kryzys energetyczny, problemy z łańcuchem dostaw oraz inne problemy spowodowały jednak wzrost cen w całym bloku i doprowadziły do nowego tonu ze strony banku centralnego.

Sondaż Reutersa opublikowany na początku tego tygodnia pokazał, że rynki oczekują, że EBC wstrzyma się z podwyżkami stóp w drugim kwartale, gdy stopa depozytowa wyniesie 3,25%.

To, jak daleko EBC będzie w stanie posunąć się po marcu, pozostaje kwestią otwartą. Stopa końcowa na poziomie 3,50-3,75% wydaje się możliwa, ale EBC nie może zbytnio odbiegać przez zbyt długi czas od Fedu – dodał Oneglia.

Traderzy zaczęli rozważać, czy Rezerwa Federalna może zakończyć cykl zacieśniania w nadchodzących posiedzeniach po słabszych od oczekiwań danych w zeszłym tygodniu.

Notowania EUR/USD, wykres dzienny, źródło: TradingView
Notowania EUR/USD, wykres dzienny, źródło: TradingView

Jak widzimy na powyższym wykresie, kurs euro względem amerykańskiego dolara cały czas wykorzystuje jastrzębi ton EBC i kontynuuje rajd rozpoczęty w październiku 2022 r. Notowania przebiły poziom parytetu oraz 200-dniową wykładniczą średnią kroczącą (EMA) i obecnie zbliżają się do poziomu 1,09. Najbliższa strefa wsparć i oporów znajduje się przy 1,1150 i może zostać wkrótce przetestowana w przypadku utrzymania kursu banku centralnego w sprawie stóp.

Jeśli Stany Zjednoczone weszłyby w poważniejszą recesję niż przewidywano i/lub Fed agresywnie ciąłby stopy w odpowiedzi na jakiekolwiek spowolnienie, cykl zacieśniania EBC również mógłby skończyć się wcześniej – powiedział dyrektor w TS Lombard.

Dane gospodarcze w strefie euro wydają się zaskakiwać na plus. To obniża szanse na to, że EBC będzie musiał zakończyć lub nawet przywrócić swój jastrzębi ton, ale analitycy nie sądzą, że bank centralny będzie zmuszony utrzymywać podwyżki przez dłuższy czas.

Andrew Kenningham z Capital Economics powiedział również w rozmowie z CNBC, że spodziewa się kolejnej podwyżki o 50 punktów bazowych w lutym i marcu, a następnie podwyżek o 25 punktów bazowych w maju i czerwcu.

Ton banku centralnego będzie jastrzębi i podkreśli potrzebę zrobienia kroku dalej i „pozostania na kursie” bez bycia jednoznacznym co do kwot i dat podwyżek stóp – skomentował Kenningham w oczekiwaniu na to, co EBC ogłosi w przyszłym tygodniu.

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułGórnik BTC Core Scientific pożyczył 500 mln dol. od BlackRock i kilku innych firm
Następny artykuł1,16 mln zysku w 15 godzin! Rafał Zaorski stawia 4,2 mln zł na spadek WIG20
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.