Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC i Jerome Powell, prezes FED

Decydenci polityczni Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przyznali, że ich nowe dążenie do zwiększenia oczekiwań inflacyjnych może zająć sporo czasu, zanim zacznie działać. Podczas przeglądu strategii w tym miesiącu, kiedy to podniesiono cel inflacyjny i przyznano, że może on zostać przekroczony, Rada Prezesów EBC omówiła doświadczenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, aby zweryfikować, jak podobne działania mogą wpłynąć na gospodarkę strefy euro i kondycję wspólnej waluty.

Historia Fedu sugeruje, że EBC nie zwiększy inflacji wyłącznie poprzez wytyczne

Oczekiwania dot. wzrostu cen konsumpcyjnych w USA powoli się zmieniały, kiedy to Rezerwa Federalna przyjęła w sierpniu zeszłego roku średni cel inflacyjny na poziomie 2 proc. i zaznaczyła, że jest skłonna do jego przekroczenia. Znacząco rosnąć zaczęły one jednak dopiero kilka miesięcy później, gdy administracja Bidena zaczęła dyskutować o fiskalnym pobudzeniu gospodarki.Przyspieszyły one ponownie na początku tego roku, kiedy Fed utrzymał luźną politykę, mimo że dzięki rosnącemu popytowi wzrost cen znacznie przekroczył zakładane 2 proc.

Oznacza to, że same zapowiedzi są niczym w porównaniu z faktycznym działaniem. Zapowiedź możliwego przekroczenia celu inflacyjnego nie pobudziła bowiem wzrostu cen. Dopiero faktycznie działania administracji nowego prezydenta posłużyły jako katalizator do wzrostu konsumpcji.

Bardzo podobnie wygląda ta kwestia w strefie euro, gdzie nawet zobowiązanie EBC do utrzymania stóp proc. na niezmienionym poziomie nie było w stanie pobudzić konsumpcji i zwiększyć dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych.

Ekonomiści uważają, że doświadczenia Fed powinny pomóc w uspokojeniu obaw EBC związanych z ambiwalentną reakcją inwestorów i ekonomistów po zeszłotygodniowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.

Raporty analityków w większości opisywały bowiem wówczas nowy język i konferencję prasową prezes Christine Lagarde jako gołębie, ale mało konkretne.

– Trudno jest dostrzec znaczący wpływ obietnicy podwyżki stóp nieco później na krótkoterminowy wzrost gospodarczy i dynamikę inflacji – wskazuje Oliver Rakau, ekonomista Oxford Economics dodając, że jakaś krótkoterminowa reakcja polityczna, taka jak natychmiastowe zwiększenie luzowania ilościowego, przyniosłaby korzyści dla wiarygodności nowej strategii.

invest

Przypomnijmy, że w przeglądzie strategii banku centralnego cel inflacyjny EBC został podniesiony do 2% z „poniżej, ale blisko 2%”. Po lipcowym posiedzeniu, decydenci powiedzieli, że stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie dopóki projekcje inflacji nie będą zgodne z celem „na długo przed” końcem horyzontu prognozy, czyli okresu, który może rozciągać się nawet na trzy lata w przyszłość.

Dodano także, że projekcje inflacji muszą pozostać zgodne z celem do końca horyzontu i być wspierane przez „wystarczająco zaawansowaną” bazową dynamikę cen. Niemiecki Jens Weidmann i belgijski Pierre Wunsch sprzeciwili się, ponieważ uznali te wskazówki za zbyt długoterminowe zobowiązanie.

Ekonomiści Bloomberga uważają, że osiągnięcie tego celu pozostaje odległą perspektywą i — bez dodatkowego wsparcia politycznego – brzmi to jak niewiele więcej niż myślenie życzeniowe.

Przed ubiegłotygodniową decyzją bank centralny przewidywał, że w 2023 roku inflacja wyniesie zaledwie 1,4%. Profesjonalni prognostycy szacują kolei, że w 2026 roku wyniesie ona jedynie 1,8%.

Kurs euro w okolicy istotnego wsparcia

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że wskutek ostatnich spadków, kurs euro osunął się w okolice tendencji wzrostowej, gdzie konsoliduje już od kilku dni. Wydawać by się więc mogło, że definitywne pokonanie tego wsparcia i dalsze spadki, bądź jego odrzucenie i wzrosty nie pojawią się wcześniej niż po zaplanowanym na najbliższa środę posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które może przyczynić się do powstania większej zmienności na notowaniach dolara.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i dowiedz się jak analizować wykresy

EURUSD Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cyfrowy polsat akcje prognozy | stalprodukt akcje wykres | indeks dax | kurs kryptowalut | selvita akcje wykres | aktualny kurs franka | amica akcje notowania | kernel akcje rekomendacje |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułBitcoin najlepsze dni ma dopiero przed sobą, twierdzi prezes firmy inwestycyjnej
Następny artykułFamed Żywiec odnotował ponad 32 mln zł przychodów w I poł. 2021 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here