Naga MarketsKurs euro spadnie przez interwencję EBC. Kurs funta pod presją BrexituTegoroczna siła euro przyprawia Europejski Bank Centralny (EBC) o ból głowy, zacieśniając warunki finansowe w warunkach słabego wzrostu i deflacji w całej strefie. Retoryka przeciwko wzmocnieniu wspólnej waluty może wzrosnąć wraz z prawdopodobnym dalszym luzowaniem EBC, tworząc przeciwności dla dodatkowego wzmocnienia euro, informują ekonomiści z HSBC. Z kolei eksperci z MUFG zauważają, iż Brexit będzie zwiększał presję spadkową na funta szterlinga. Para EUR/GBP wystrzeliła w minionym tygodniu docierając w okolice poziomu 0,93.

  • Gospodarce strefy euro niezwykle trudno będzie przyjąć silną walutę przez dłuższy okres
  • Siła euro wydaje się nie do utrzymania, chociaż rynki mogą to na razie ignorować
  • Ryzyko dla funta pozostaje mocno wypaczone w dół w najbliższej perspektywie

EBC podkreśla, że ​​będzie katalizatorem dla słabszego EUR – HSBC

Kurs euro do dolara europa kontynentUderza nas to, jak rozbieżny jest wzrost kursu euro w stosunku do tła gospodarczego w strefie euro. Uważamy, że gospodarce strefy euro niezwykle trudno będzie przyjąć silną walutę przez jakikolwiek trwały okres. Siła euro wydaje się nie do utrzymania, chociaż rynki mogą to na razie ignorować – napisano w raporcie.W gospodarce pogrążonej w recesji i stojącej w obliczu presji deflacyjnej, siła euro stwarza trudne warunki finansowe. Rynek może na razie się tym nie przejmować, ale powoduje to duży ból głowy dla EBC.

Analizując surowy tekst komunikatu EBC, dostrzegamy, że EBC odnosi się do warunków finansowych bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – dodano.

W obecnych warunkach, w których siła euro jest znacznie mniej uzasadniona kontekstem gospodarczym niż w latach 2017-18, eksperci uważają, że retoryka EBC na temat kursu walutowego prawdopodobnie wzrośnie i nastąpi dalsze obniżanie kursu.

W sytuacji, gdy rynki są zajęte zmianą ram polityki Fed w kierunku wyznaczania celu inflacyjnego, ryzyko takiej zmiany przez EBC zostało na razie całkowicie zignorowane. Kiedy to się stanie, dalsze umocnienie EUR powinno zostać ograniczone – podkreślono.

Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview

Walka o Brexit zwiększy presję na funta – MUFG

W tym tygodniu funt szterling silnie stracił na wartości, ponieważ uczestnicy rynku szybko wycenili większą premię za ryzyko Brexitu. Funt gwałtownie osłabił się w ostatnich dniach, w wyniku czego kurs wzrósł z powrotem w kierunku poziomu 0,9300 (EUR/GBP) i spadł poniżej poziomu 1,2800 (GBP/USD). Według Lee Hardmana z MUFG banku potencjalna walka prawna zwiększa niepewność dotyczącą Brexitu.

Ostatni spadek funta nadal pozostawia wiele miejsca na dalsze osłabienie, jeśli ryzyko Brexitu bez umowy nadal będzie rosło – wskazano w raporcie.

invest

Najnowsze nagłówki gazet sugerują, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Doniesiono, że UE bada możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko Wielkiej Brytanii w związku z planami premiera Borisa Johnsona, które mają na celu złamanie umowy regulującej wystąpienie Wielkiej Brytanii z bloku.

Po zakończeniu okresu przejściowego pod koniec tego roku UE mogłaby również uruchomić mechanizm rozstrzygania sporów w ramach umowy o wystąpieniu, co ostatecznie może skutkować sankcjami finansowymi.

Ustawa rządu Wielkiej Brytanii dotycząca rynku wewnętrznego, która złamałaby prawo międzynarodowe w „specyficzny i ograniczony sposób”, podważa zaufanie między obiema stronami i jeszcze bardziej utrudnia osiągnięcie kompromisowej umowy handlowej w ostatniej chwili. Ryzyko dla funta pozostaje mocno wypaczone w dół w najbliższej perspektywie – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:

 Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here