Naga MarketsAuthor: money pictures
Creative Commons Attribution License.

Członek Rady Europejskiego Banku Centralnego – Benoit Coeure – powiedział wczoraj, że polityka pieniężna i ocena jakości aktywów w wykonaniu EBC powinny wspierać pozytywne delewarowanie w strefie euro, co z kolei może uwolnić stłumione łagodzenie polityki pieniężnej. Oczywiście pod warunkiem, że zaufanie do działań EBC zostanie przywrócone.

Podczas konferencji zorganizowanej przez The Economist w Paryżu, Coeure powiedział między innymi, że „udało się poczynić znaczny postęp w zakresie obniżania długu”. Instrukcje wyprzedzające EBC powinny również wspomóc ten proces poprzez utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie w momencie gdy inflacja zacznie piąć się do góry.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Oznacza to, że realne (pomniejszone o inflację) stopy procentowe dla kredytobiorców będą stopniowo spadać wraz ze wzrostem inflacji. Jesteśmy gotowi do podjęcia działań, gdyby powyższy scenariusz miał się nie sprawdzić.” – dodał Benoit Coeure.

Coeure ostrzegał głównie przed „ukierunkowanym” delewarowaniem, mającym na celu oczyszczenie bankowych bilansów i poprawę transmisji polityki pieniężnej (ciągu przyczynowo-skutkowego stosowanego przez bank centralny w celu realizacji celów i założeń monetarnych). Masowe redukcje bankowych bilansów mogą jednak znacznie osłabić transmisję monetarną.

Członek Rady EBC spodziewa się dogłębnej oceny jakości aktywów banków, co ma pomóc w powrocie na właściwe ścieżki w strefie euro. Jak sam stwierdził będzie to dla niego miara pozwalająca określić jak wiele udało się do tej pory osiągnąć bankowi centralnemu.

Coeure wypowiedział się również na temat unii bankowej, która w oczach banku centralnego nadal pozostaje kluczową kwestią, mającą rozwiązać problem fragmentacji strefy euro i wezwał decydentów Unii Europejskiej, aby proces przygotowywania uchwały Single Resolution Mechanism (ostatniego składnika niezbędnego do uruchomienia unii bankowej) przebiegał zdecydowanie szybciej. W innym przypadku możemy być świadkami negatywnych konsekwencji rynkowych.

„Brak zdecydowanych ruchów w zakresie SRM przedłuża jedynie niepotrzebną fragmentację europejskiego sektora finansowego, pozostawiając system fiskalny Unii Europejskiej otwarty i narażony na niestabilności. W efekcie odbija się to szkodliwie na wzroście gospodarczym oraz zatrudnieniu.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here