Naga MarketsEuropejski Bank Centralny (EBC) utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednocześnie komunikując rynkom zaktualizowane stanowisko wobec przyszłej ścieżki stóp procentowych oraz wprowadzenie nowego programu pożyczek TLTRO. Zdecydowanie gołębia zmiana dot. możliwych podwyżek stóp procentowych doprowadziła do wyprzedaży wspólnej waluty.


W dzisiejszym komunikacie znalazł się zapis, mówiący o tym, iż Rada oczekuje obecnie, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2019, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do zapewnienia dalszego stabilnego zbliżania się inflacji do poziomu poniżej, ale blisko 2% w średnim okresie. Warto jednak przypomnieć, że jeszcze w trakcie styczniowego posiedzenia EBC informował, iż Rada oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019. W chwili obecnej mówi się już, że zostaną one utrzymane bez zmian przynajmniej do końca 2019, co niewątpliwie jest gołębią zmianą retoryki banku.

W trakcie późniejszej konferencji prasowej, prezes EBC, Mario Draghi tłumaczył, że decyzja banku związana z chęcią podniesienia inflacji. Zwrócił on uwagę, że inflacja bazowa pozostaje przytłumiona a ostatnie dane – w szczególności z sektora przemysłowego – pozostają słabe.

Równocześnie EBC znacząco obniżył także swoje prognozy dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego oraz inflacji:

  • PKB 2019: 1,1% r/r wobec 1,7% r/r
  • PKB 2020: 1,6% r/r wobec 1,7% r/r
  • PKB 2021: 1,5% (bez zmian)
  • CPI 2019: 1,2% r/r wobec 1,6% r/r
  • CPI 2020: 1,5% r/r wobec 1,7% r/r
  • CPI 2021: 1,6% r/r wobec 1,8% r/r

Bank spodziewa się, że inflacja będzie spadać do końca roku.

Kurs euro (EUR) spada do najniższego poziomu od połowy lutego br.

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że w wyniku niezwykle rozczarowujących decyzji Europejskiego Banku Centralnego doszło do znacznej wyprzedaży wspólnej waluty. Kurs euro wobec dolara amerykańskiego osunął się o ponad 70 pips docierając w okolice najniższych poziomów od 15 lutego br.

Do handlu na parach walutowych z EUR polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs euro spada po decyzji monetarnej EBC
EURUSD H1

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułIstny rollercoaster na EUR po decyzji EBC. Stopy bez zmian do końca roku
Następny artykułPonad 40% firm chętnych na zastosowanie blockchain, wynika z ankiety KPMG
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here