Naga MarketsKurs euro najwyżej od 4. miesięcy. 600 mld EUR od EBC to nadal za mało?Europejski Bank Centralny (EBC) ledwo ujawnił swój najnowszy impuls stymulujący, aby pomóc gospodarce strefy euro w najgorszym kryzysie od dziesięcioleci, a ekonomiści i stratedzy bankowi już domagają się więcej. Euro zareagowało wczoraj silnym umocnieniem, które przeniosło się na dzisiejszą sesję azjatycką. Para EUR/USD wzrosła w nocy do poziomu 1,1386 i od tamtej pory nieznacznie koryguje w dół.

  • PEPP zwiększony o kolejną transzę już we wrześniu?
  • Lagarde pozostaje zdeterminowana w swoich działaniach
  • Bank centralny nie rezygnuje z celu inflacyjnego

EBC: Program PEPP przekroczy 2 bln EUR jeszcze w tym roku?

Siedziba EBC

Wzrost o 600 miliardów euro (680 miliardów dolarów) w programie PPEP od EBC tj. awaryjnego skupu obligacji – zwiększając go do 1,35 biliona euro oprócz zastosowania szeregu innych środków – nie wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie finansowe rządów w tym i następnym roku, twierdzi ekonomista ABN Amro, Nick Kounis.

Frederque Ducrozet z Banque Pictet spodziewa się, że EBC zwiększy siłę ognia o kolejne 500 miliardów euro już we wrześniu, a Greg Fuzesi z JPMorgan Chase & Co. liczy na 750 miliardów euro w czwartym kwartale.

– W odpowiedzi na związaną z pandemią korektę w dół inflacji w okresie objętym prognozą, rozszerzenie PEPP jeszcze bardziej złagodzi ogólne stanowisko polityki pieniężnej, wspierając warunki finansowania w gospodarce realnej, w szczególności dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Zakupy będą nadal prowadzone w sposób elastyczny w czasie, we wszystkich klasach aktywów i pomiędzy jurysdykcjami. Dzięki temu Rada Prezesów będzie mogła skutecznie zapobiegać zagrożeniom dla sprawnego przekazywania polityki pieniężnej – komentował EBC we wczorajszym oświadczeniu.

Prezes EBC Christine Lagarde oznajmiła po czwartkowym oświadczeniu, że decydenci banku centralnego pozostają zdeterminowani, aby zapewnić strefie euro wystarczające wsparcie pieniężne. Biorąc pod uwagę, że gospodarka jest w 9 procentowych skurczu gospodarczym, Lagarde dodała, że ​​rządy i władze monetarne muszą współpracować w celu przywrócenia stabilnych warunków ekonomicznych.

Lagarde wskazała także, że kluczową częścią programu skupu obligacji jest przywrócenie inflacji do poziomu ok. 2%. Najnowsze scenariusze prognozują wzrost cen o zaledwie 1,3% w 2022 r.

Rynek będzie chciał więcej, jeśli nie będzie realistycznej perspektywy osiągnięcia celu inflacyjnego. Obecne prognozy inflacji na 2022 r. wyraźnie poniżej celu oznaczają, że będzie potrzebne „jeszcze więcej środków” – podsumował Peter Chatwell, szef europejskiej strategii stóp procentowych w Mizuho International PLC.

Euro nieznacznie koryguje pod koniec tygodnia

Notowania pary walutowej EUR/USD odnotowały wzrost aż dziewięć dni z rzędu, co pozwoliło na przebicie okrągłego poziomu 1,10 i dotarcie do okolic 1,14 dziś w nocy. Dalsza aprecjacja euro powinna doprowadzić do testu tegorocznego maksimum 1,15, a trwałe przebicie tego poziomu może zmienić trend na wzrostowy. Z drugiej strony dopiero powrót poniżej wsparcia 1,1150 wyhamuje ostatnią presję kupujących, co będzie oznaczało powrót do konsolidacji.

Sprawdź ofertę istniejącego od 2009 roku brokera CFD i Forex, regulowanego przez CySEC i FCA. Uzyskaj dostęp do atrakcyjnych spreadów i ponad 180 instrumentów

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here