TMS


Benoît Cœuré z EBCJeden z głównych ekonomistów walutowych strefy euro oraz członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Benoît Cœuré uważa, że Bitcoin jest “niezwykle sprytnym pomysłem”, który cierpi na “wielorakie problemy”.


Bitcoin rzeczywiści był niezwykle sprytnym pomysłem

Cœuré , który przewodniczy Komisji ds. Płatności i Infrastruktury Rynkowej w BIS – nazywanej “bankiem dla banków centralnych” – był jednym z prelegentów podczas organizowanej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) IX konferencji ekonomicznej w Bazylei. W trakcie swojego wystąpienia poświęcił on sporo czasu kryptowalutom i technologii blockchain oraz sposobom wykorzystania jej przez banki centralne we własnych przepływach pieniężnych.

Formułując swoją krytykę dziesięcioletniej innowacji, odniósł się do następstw bankructwa Lehman Brothers z 2008 r. – punktu krytycznego dla zawirowań gospodarczych i globalnej recesji:

“Niewielu pamięta, że Satoshi [Nakamoto] osadził blok genez z nagłówkiem Timesa ze stycznia 2009 r. na temat ratowania banków w Wielkiej Brytanii. Na więcej niż jeden sposób, Bitcoin jest złym szczepem kryzysu finansowego”.

Benoît Cœuré dołączył więc do grona urzędników negatywnie oceniających rynek kryptowalut uznając, że ten boryka się z „ogromem” problemów. Przyznał on także, że “Bitcoin rzeczywiści był niezwykle sprytnym pomysłem. Niestety, nie każdy mądry pomysł jest jednocześnie dobrym”. Możliwości wykorzystania technologii blockchain jest wiele, ale problemy Bitcoina są również znaczące. Wierzę, że Agustín Carstens dobrze podsumował swoje różnorodne problemy, mówiąc, że Bitcoin jest “połączeniem bańki, systemu Ponziego i katastrofy ekologicznej”.

Banki centralne nie wyemitują własnych kryptowalut?

Francuski ekonomista zauważył także, że poza krytyką zdecentralizowanych kryptowalut, ponad dwie trzecie banków centralnych bada, w jaki sposób wykorzystać technologię rozproszonych ksiąg rachunkowych (DLT) do tworzenia cyfrowych walut banku centralnego (CBDC), z myślą o transgranicznych usługach płatniczych związanych z przekazami pieniężnymi. Podkreślił jednak, że jest mało prawdopodobne, aby bank centralny wyemitował walutę cyfrową w ciągu najbliższej dekady.

Stanowisko urzędnika EBC jest sprzeczne z wcześniejszymi uwagami Christine Lagarde, szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Przemawiając na Singapore Fintech Festival. 14 listopada Lagarde wezwała społeczność międzynarodową do “rozważenia” poparcia dla centralnych walut cyfrowych emitowanych przez banki (CBDC), argumentując, że “mogłyby one zaspokoić cele polityki publicznej”, a w szczególności “integrację finansową”.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułSEC oskarża o oszustwo firmę Giga Entertainment Media
Następny artykułWasko SA odnotowuje 0,18 mln zł zysku netto w III kw. 2018 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here