Naga MarketsEkonomistka Lee Sue Ann z Grupy UOB komentuje przebieg wydarzeń z ostatniego spotkania EBC. W pierwszej decyzji roku w sprawie polityki pieniężnej Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. EBC utrzymał również program skupu aktywów (APP) w miesięcznym tempie 20 mld EUR. Z kolei eksperci z CIBC dostrzegają stabilizację gospodarczą w strefie euro, co w ich ocenie powinno przyczynić się do wzrostu pary walutowej EURUSD do poziomu 1,15 w II kw. 2020 r.


Zobacz również: EBC przegapił okazję do wyjścia z ujemnych stóp procentowych – uważa CEO Deutsche Bank

EBC preferuje „wstrzymanie się” do końca 2021 r. – UOB

EBC rozpoczął również długo oczekiwany przegląd strategii monetarnej, pierwszy od 2003 r., to jedno z z pierwszych posunięć ogłoszonych przez prezes EBC Christine Lagarde po objęciu stanowiska. Nie było to jednak imponujące, a szczegóły były rozczarowujące – napisano w raporcie.

Christine Lagarde, szefowa MFW
Christine Lagarde, prezes EBC

Przegląd ma zostać ukończony do grudnia 2020 r., a Lagarde podkreśliła, że EBC ponownie rozważy cel inflacyjny, który jest gwarantem w zakresie stabilności cen, a także zbadana zostanie skuteczność i potencjalne skutki uboczne narzędzi zastosowanych do jego osiągnięcia. Ekonomistka z UOB podkreśla, że stabilność finansowa, zatrudnienie i zrównoważenie środowiskowe, mogą być również istotne dla realizacji mandatu banku.

Biorąc pod uwagę utrzymującą się słabość w gospodarce strefy euro oraz wyjątkowy zakres środków polityki pieniężnej, które już obowiązują, oczekujemy, że EBC utrzyma stopy procentowe i program zakupu aktywów (APP) bez zmian do końca 2021 r. – dodano.

Kurs EURUSD: Optymizm na horyzoncie – CIBC

Kurs euro do dolara europa kontynentOprócz ryzyka wznowienia napięć handlowych ze Stanami Zjednoczonymi, analitycy z CIBC zaczynają dostrzegać stabilizację w głównych gospodarkach strefy euro. Według nich poprawa nastrojów w strefie, a także perspektywy bodźców fiskalnych, powinny wzmocnić euro w tym roku. Przewidują, że kurs pary walutowej EURUSD wzrośnie do 1,15 w drugim kwartale.

Od początku IV kwartału 2019 r. obserwowaliśmy, że indeks niespodzianek gospodarczych w strefie euro utrzymuje silny trend wzrostowy. Stopniowe łagodzenie napięć w handlu światowym przyniosło i powinno nadal zapewniać nieproporcjonalne korzyści gospodarce niemieckiej – wskazano w raporcie.

W związku z tym nastąpiła umiarkowana poprawa nastrojów niemieckich firm, ponieważ oczekiwania LFO wydają się być na dobrej drodze do testowania rekordów z 2019 roku. W ocenie ekspertów poprawa nastrojów korporacyjnych i konsumenckich podkreśla perspektywy przyspieszenia wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2020 r. Jednak nawet jeśli gospodarka nieznacznie przyspieszy w czwartym kwartale po dwóch kolejnych kwartałach wzrostu PKB o zaledwie 0,2%, efekty bazowe mogą sprawić, że roczny PKB pozostanie niezmieniony do końca roku.

Ciągła poprawa wskaźników nastrojów i globalnej dynamiki ryzyka wskazuje na przedłużoną kompresję spreadów między amerykańskimi, a niemieckimi obligacjami skarbowymi. 10-latki w Niemczech wzrosły o ponad 50 pb w ciągu ostatnich czterech miesięcy, a wzrost wydaje się być bliski 7-miesięcznym maksimom. Powinno to zachęcić 10-letnie spready do kompresji w kierunku dwuletnich minimów około 200 pb. Perspektywy wyższych rentowności w Niemczech i zawężających się spreadów są zgodne z oczekiwaniami inflacyjnymi w średnim okresie, które osiągają najwyższe wartości od sześciu miesięcy, przekraczając 1,40% – dodano.

Podczas gdy oczekiwania inflacyjne mogą obecnie pozostawać znacznie poniżej obecnego progu docelowego EBC, wzrost powinien pomóc ograniczyć obawy o dodatkowy bodziec. Zmniejszająca się przewaga zysków w USA potwierdza naszą opinię o stopniowej aprecjacji euro – podsumowano.

Purple TradingPartnerem Aktualności w Comparic jest Purple Trading - notyfikowany przez KNF broker STP. Zobacz co oferują!
73.2% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here