Naga MarketsW czwartek środek ciężkości przesuwa się w stronę słabszego dolara, chociaż zmiany są niewielkie. W przestrzeni G-10 minimalnie gorzej zachowuje się dolar kanadyjski, który próbuje dalej korygować wczorajsze umocnienie wynikające z “jastrzębiego” przekazu po posiedzeniu Banku Kanady. Co z kursem złotego, euro, funta i franka? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • W przestrzeni G-10 minimalnie gorzej zachowuje się dolar kanadyjski
  • Najsilniejsze są dzisiaj funt, dolar nowozelandzki, oraz jen, chociaż zmiany względem dolara nie przekraczają 0,2 proc.
  • Siła jena, podobnie jak wczoraj po południu, może wynikać ze słabszych nastrojów na globalnych rynkach akcji oraz spadków surowcówKurs euro i dolara (EUR/USD) – nudny przekaz EBC?

W czwartek środek ciężkości przesuwa się w stronę słabszego dolara, chociaż zmiany są niewielkie. W przestrzeni G-10 minimalnie gorzej zachowuje się dolar kanadyjski, który próbuje dalej korygować wczorajsze umocnienie wynikające z “jastrzębiego” przekazu po posiedzeniu Banku Kanady – skup aktywów został zakończony już teraz, a decydenci nie wykluczyli wcześniejszej podwyżki stóp w 2022 r. Niemniej technicznie USDCAD nie przetestował minimum z 21 października przy 1,2286, a pod koniec sesji wymazał część ruchu spadkowego, co powoduje, że jego kontynuacja wcale nie jest tak oczywista.

Najsilniejsze są dzisiaj funt, dolar nowozelandzki, oraz jen, chociaż zmiany względem dolara nie przekraczają 0,2 proc. W przypadku funta mamy odreagowanie wczorajszego spadku, chociaż nagłówki depesz nadal są niepokojące – Francja opowiada się za działaniami odwetowymi wobec Wielkiej Brytanii, jeżeli ta nie odblokuje możliwości połowów dla francuskich rybaków – powiedział analityk BOŚ.

Siła jena, podobnie jak wczoraj po południu, może wynikać ze słabszych nastrojów na globalnych rynkach akcji, oraz spadków surowców, niż informacji po posiedzeniu Banku Japonii (stopy procentowe nie uległy zmianie, a prognozy dla inflacji zostały obniżone w dół). Wracając do sytuacji na surowcach, to uwagę zwraca próba zejścia cen ropy WTI w okolice 80 USD za baryłkę (na razie nie udana). To na razie nie przekłada się zbytnio na sytuację na walutach surowcowych.

Dzisiaj w centrum uwagi posiedzenie EBC – komunikat poznamy o godz. 13:45, a o godz. 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. W oczekiwaniu na te informacje notowania EURUSD pozostają powyżej 1,16, po tym jak wczoraj udało się wybronić lokalne wsparcie przy 1,1585.

Może jednak pojawić się problem z interpretacją przekazu z EBC. Na “jastrzębie” niespodzianki nie należy liczyć, a z kolei “gołębiej” argumentacji było już wiele w ostatnich tygodniach – dodał.

To, że dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego upłynie bez fajerwerków, wiedzą chyba wszyscy. W ostatnich tygodniach wiele zostało powiedziane w temacie perspektyw inflacji (jest ona przejściowa), oraz polityki banku centralnego w kwestii skupu aktywów (program PEPP, który planowo ma wygasnąć wiosną przyszłego roku, ma zastąpić inny). Dzisiaj wiele więcej się nie dowiemy – nie jest to posiedzenie z publikacją nowych projekcji makroekonomicznych (te odbędzie się dopiero w grudniu), ani też EBC nie będzie skłonny ujawniać szczegółów, co do zmniejszenia skali PEPP od grudnia (o czym wspomniał we wrześniu), czy też szczegółów nowego programu skupu.

W szerszej perspektywie warto powtórzyć to, na co zwracałem uwagę od pewnego czasu – EBC jest uwiązany swoją ultra-luźną polityką, gdyż jej zmiany mogą w skrajnym scenariuszu doprowadzić nawet do podobnego scenariusza, jaki miał miejsce przed 10 laty z krajami PIIGS (kryzys zadłużeniowy) – podsumował.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here