Naga MarketsPeter Praet zapowiada, że EBC jest gotowe dalej drukować pieniądze
Peter Praet zapowiada, że EBC jest gotowe dalej drukować pieniądze

Zdaniem głównego ekonomisty Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Petera Praeta, wydłużony okres niskich poziomów inflacji w strefie euro może być bardzo szkodliwy dla gospodarki. Jednocześnie stwierdza, że bank jest gotowy wpompować w rynek kolejne ilości gotówki – jeżeli pojawi się konieczność zwiększania presji cenowych.


Gołębie stanowisko EBC

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi w zeszłym tygodniu, stopa inflacji w unii monetarnej wypadła na poziomie -0.1% w marcu, zdecydowanie poniżej średnioterminowego celu ECB wysokości niespełna 2%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pod koniec swojego wystąpienia akademickiego w Rzymie w poniedziałek (3 kwietnia), Praet zwracał uwagę na znaczenie roli banku centralnego w walce z niską inflacją: „wydłużony okres niskiej inflacji, w którym obecnie się znajdujemy zdecydowanie zwiększa ryzyko utrzymywania się poniżej poziomu docelowego, co będzie wysoce szkodliwe dla gospodarki”.

Właśnie dlatego EBC jest gotowe do podejmowania dynamicznych i zdecydowanych działań dążących do ochrony postawionych sobie celów. Praet dał jasno do zrozumienia, że bank strefy euro jest w stanie dalej luzować politykę i drukować pieniądze jeżeli pojawi się takowa potrzeba.

Zobacz również: EBC już bez kul? Komentarz Goldman Sachs

Bank centralny musi działać

W zeszłym miesiącu Europejski Bank Centralny zgodził się na wdrożenie szeregu nowych miar mających wspomóc wzrosty inflacji oraz aktywności gospodarczej, obcinając wszystkie stopy procentowe, podnosząc wolumen oraz czas trwania programu skupu papierów dłużnych oraz uruchamiając nowy program pożyczek dla banków.

Główny ekonomista w sztabie Mario Draghi’ego stwierdził również, że bank centralny jest zobowiązany do działania, nawet w momencie gdy nie jest w stanie generować zrównoważonego rozwoju we własnym zakresie. Stabilność cen „jest tylko jednym z warunków i pozostałe polityki również muszą odegrać znaczącą rolę”.

Mimo to, nawet potrzeba wdrożenia najbardziej złożonej „mieszanki politycznej” nie usprawiedliwia banków centralnych i nie pozwala utrzymywać im biernej postaw w momencie kiedy mandaty są zagrożone. Europejski Bank Centralny poprzez swoje działania stara się wykazywać, że nie czeka na to co przyniesie rynek, ale próbuje reagować jak najszybciej.

invest

Inwestorzy EUR/USD nie robią sobie jednak zbyt wiele z gołębich wypowiedzi polityków EBC. Warto zauważyć, że od listopadowych dołków na 1.05, notowania pary wzrosły już o 900 pipsów:

EURUSD D1
EURUSD D1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here