Naga MarketsKomentując harmonogram normalizacji polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Sven Jari Stehn, główny ekonomista europejski w Goldman Sachs, napisał, że bank centralny może rozpocząć wycofywanie nadzwyczajnych stymulacji już pod koniec 2021 roku. Z kolei ekonomiści z OCBC Banku uważają, że dynamika banku centralnego sprzyja krótkim pozycjom na parze EUR/USD. „Edek” we wtorek nieznacznie spada poniżej poziomu 1,19.

EBC rozpocznie normalizację jeszcze w tym roku – Goldman Sachs

Biorąc pod uwagę zmianę stanowiska FOMC na bardziej „jastrzębie”, powinno to sprawić, że Rada Prezesów EBC będzie bardziej pewna, że ​​może zacząć zmniejszać zakupy w ramach programu PEPP jeszcze w tym roku. Uważamy, że zrezygnują z programu PEPP na wrześniowym spotkaniu w IV kwartale – napisano w raporcie.Jednocześnie Stehn podkreślił, że EBC nie spieszy się z podążaniem za polityką Fedu w kontekście przyspieszania harmonogramu normalizacji.

Widzimy cztery fiskalne powody, by sądzić, że powrót do konsolidacji fiskalnej nie będzie tak gwałtowny jak po GFC (kryzys finansowy w latach 2007–2009) i podczas kryzysu strefy euro – dodano.

Kurs euro (EUR/USD): dynamika banku centralnego sprzyja krótkim pozycjom – OCBC

Para EUR/USD wzrosła w poniedziałek powyżej 1,1900, ale ekonomiści z OCBC Banku spodziewają się, że umocnienie będzie tymczasowe. Co więcej, szefowa EBC Lagarde stwierdziła, że przyspieszająca inflacja w USA powinna mieć jedynie „umiarkowany” wpływ na strefę euro, której „podstawowa presja cenowa prawdopodobnie pozostanie stłumiona”.

Komentarze Lagarde nadal są gołębie, zwłaszcza w odniesieniu do Fedu, wskazując, że UE i USA znajdują się w „odmiennej sytuacji” związanej z inflacją. Wspomniała również, że w razie potrzeby można obniżyć stopy procentowe – wskazano w raporcie.

W ocenie ekspertów względna dynamika banku centralnego powinna nadal powodować, że EUR będzie słabszy względem USD.

W najbliższym czasie odbicie powyżej 1,1900 złagodził presję na spadki, ale spodziewamy się, że wytchnienie będzie tymczasowe. Nasze cele wielosesyjne to 1,1800 i kwietniowe minimum 1,1704 – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ccc notowania | kurs echo investment | aktualny kurs korony czeskiej | kurs datawalk | notowania bitcoin | kurs jsw | pgnig gpw |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Jakoś nie kupuję tego. “Jastrzębiość” FEDu jest obecnie nieco na wyrost, bo odnosi się do bardzo odległej przyszłości, z kolei “gołębiość” ECB wydaje się być racjonalnie dostosowana do sytuacji w UE.
    Jeszcze dużo może się zdarzyć po drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here