Naga MarketsWiele mówi się o tym, iż kryptowaluty są realnym zagrożeniem dla tradycyjnego sektora finansowego. W reakcji na rozwój tych aktywów, banki centralne rozpoczęły badania nad ewentualną emisją własnych walut cyfrowych zwanych CBDC (Central Bank Digital Currency). Mimo, że jak dotąd żaden bank centralny na świecie nie wyemitował jeszcze swojej własnej waluty cyfrowej, to zdaniem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) jest to nieuniknione. Istytucja uważa bowiem, że brak oficjalnej waluty cyfrowej grozi utratą kontroli przez dany bank centralny.

Cyfrowe euro powstanie w ciągu 4 lat

Europejski Bank Centralny ostrzegł, że kraje, które nie zdecydują się na wprowadzenie cyfrowych wersji swoich walut, mogą stanąć w obliczu zagrożenia dla swoich systemów finansowych i autonomii monetarnej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem EC, konsumenci i przedsiębiorcy w krajach, które nie mają własnej waluty cyfrowej, mogą być uzależnieni od niewielkiej liczby dominujących dostawców usług płatniczych, w tym od zagranicznych gigantów technologicznych. To mogłoby w praktyce wpłynąć na zdolność banku centralnego do wypełniania swojego mandatu i działania jako pożyczkodawcy ostatniej instancji.

– Emisja cyfrowej waluty banku centralnego pomogłaby utrzymać autonomię krajowych systemów płatniczych i międzynarodowe wykorzystanie waluty w cyfrowym świecie – czytamy w raporcie EBC.

Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że cyfrowe euro może powstać w ciągu najbliższych czterech lat, jeśli urzędnicy dadzą projektowi zielone światło. Taka inicjatywa mogłaby również zwiększyć międzynarodowy zasięg euro, gdyby została zaprojektowana z naciskiem na bezpieczeństwo, niskie koszty transakcji i kompatybilność z innymi usługami.

Mimo to, naukowcy EC uważają, że wspieranie międzynarodowej roli euro nie jest główną motywacją do emisji cyfrowego euro. Dostrzegają oni jednak, że gdyby jednak zezwolono na stosowanie cyfrowego euro w płatnościach transgranicznych – decyzja, która pozostaje do podjęcia – miałoby to również wpływ na międzynarodową rolę euro.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: intercars notowania | notowania giełdowe | stop loss | ropa brent notowania | kurs lotos | dino notowania | analizy | notowania orlenu |

invest


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBranża gamingowa blisko przesilenia. Creepy Jar z wyceną przy 1175 zł
Następny artykułBitcoin (BTC) znajduje się na krawędzi “krzyża śmierci”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here