Naga MarketsKomentarz giełdowy to cykl tekstów, który BM ING Banku Śląskiego przygotowuje dla portalu Comparic.pl – wewnątrz znajdziecie Państwo komentarz do najciekawszych spółek, wydarzeń rynkowych oraz analizy zachowania indeksów światowych, a także z warszawskiego parkietu.


Kluczowe informacje ze spółek

Podwyżka płac w PKN Orlen

W PKN Orlen odbyło się pierwsze spotkanie nowego prezesa spółki Daniela Obajtka ze związkami zawodowymi. Ustalono m.in., że rozpoczęte tam wcześniej negocjacje płacowe powinny zostać sfinalizowane do końca lutego, jak przewiduje Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP).

Komentarz:  Negocjacje w sprawie podwyżek trwają już kilka miesięcy. Dotychczas nie osiągnięto porozumienia. Wiążące decyzje w tej sprawie mają zapaść 21 lutego br. Prawdopodobnie dojdzie do wypracowania konsensusu między stronami. To oznaczałoby wzrost kosztów działalności i potencjalne mniejszy zysk do podziału dla akcjonariuszy. Dodatkowo inwestorzy obawiają się, że ostatnia zmiana prezesa wiązać się może z zaangażowaniem spółki w rządowe projekty dotycząc energetyki jądrowej. To wymagałoby dużego finansowania i tym samym zmiana bazowego modelu funkcjonowania PKN Orlen. Ponadto wysokie ceny ropy powodują presje na spadek marż petrochemicznych, co spotyka się z rozczarowaniem inwestorów. W czwartek kurs spółki spadł 5,64% do 95,02 zł.

Mercator liczy na poprawę marż

Mercator Medical szacuje, że marże w 2018 r. wzrosną, na co wpływ ma przede wszystkim stabilizacja rosnących od 2016 r. cen lateksu. W III kwartale spółka spodziewa się kilkunastoprocentowej rentowności EBITDA – poinformowali przedstawiciele Mercatora na konferencji prasowej.

Komentarz:  Mercator Medical specjalizuje się w produkcji rękawic lateksowych wykorzystywanych w sektorze medycznym. Ocenia się, że ten rynek będzie rozwijał się w stabilnym tempie 4-8% rocznie. Jest to szansa dla spółki, aby zwiększyć sprzedaż na rynkach zagranicznych. W tym celu Zarząd niedawno uruchomił nową fabrykę do produkcji rękawic w Tajlandii. Jednak dla spółki wyzwaniem są wysokie ceny surowców, przede wszystkim lateksu. Jest to wynik słabego dolara. W związku z tym, należy wziąć pod uwagę, że wyniki za 4 kw. 12017 r. mogą spotkać się z rozczarowaniem inwestorów.

Makroekonomia – Polska

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 5,8 pkt. proc. do 35,4 proc. Odsetek respondentów oczekujących trendu spadkowego wzrósł z kolei o 5,4 pkt. proc. i wyniósł 47,4 proc.

Miniony rok zamknął się świetną liczbą 486.532 zarejestrowanych nowych aut osobowych. Był to wynik o 16,89 proc. lepszy w porównaniu z rokiem 2016. W tym roku, według prognoz IBRM Samar, możemy się spodziewać dalszego wzrostu rynku. Liczba rejestracji powinna na koniec roku wynieść około 535 tysięcy sztuk. Gdyby ta prognoza się sprawdziła, byłby to drugi najlepszy wynik w historii po 1999 roku.

Makroekonomia – świat

Liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosła 221 tys. w tygodniu zakończonym 3 lutego 2018 roku, podał Departament Pracy. Oznacza spadek o 9 tys. wobec danych nieskorygowanych z poprzedniego tygodnia. Konsensus rynkowy wynosił 232 tys. wniosków.

Nadwyżka w handlu zagranicznym (towary i usługi) Chin wyniosła 20,3 mld USD w styczniu br. wobec 54,7 mld USD dodatniego salda odnotowanego miesiąc wcześniej, podał NBS chiński urząd statystyczny. Konsensus rynkowy wynosił 54,1 mld USD nadwyżki. Eksport wyrażony w USD wzrósł o 11,1% r/r w styczniu (po wzroście o 10,9% w poprzednim miesiącu), zaś import wzrósł o 36,9% r/r (po wzroście o 4,5% w poprzednim miesiącu). Konsensus zakładał wzrost eksportu o 9,6% r/r, zaś importu o 9,8%.

Analiza indeksów

WIG20

Większość wczorajszej sesji upłynęła spokojnie. WIG20 konsolidował się minimalnie pod kreską, wyczekując na wejście do gry amerykanów. Tuż przed otwarciem notowań za oceanem rynek próbował nawet ruszyć w górę, ale spadki na Wall Street podcięły kupującym skrzydła. Ostatecznie dzień zamknął się ze stratą 1,44%.

WIG20 od kilku dni testuje ważne i silne techniczne wsparcia w rejonie 2370-2410pkt. (linia trendu i lokalny dołek z początku grudnia). Jak na razie popyt skutecznie ich broni, ale po przecenie w Stanach dziś czeka byki ciężka próba. Jeżeli wsparcia ulegną, pojawi się średnioterminowy sygnał sprzedaży, który mocno podbije ryzyko rozwinięcia większej fali spadków. Następny punkt obrony leży przy 2250-2260pkt. (podstawa konsolidacji z połowy zeszłego roku). Warunkiem uniknięcia czarnego scenariusza jest obrona wsparć 2370-2410pkt. i odbicie w górę, a to się nie uda bez szybkiej i radykalnej poprawy nastrojów globalnych.

mWIG40

Segment średnich spółek zachowywał się w ostatnich kilku dniach nieco lepiej. Na początku tygodnia mWIG40 również dotarł do silnej strefy wsparć w obszarze 4660-4720pkt. (minima kilkunastomiesięcznej konsolidacji). Wsparcie zadziałało i kurs dynamicznie odbił w górę. Wzrosty zatrzymały się wczoraj na szerokiej, poniedziałkowej luce bessy (4807-4860pkt.), która wyznacza pierwszy techniczny opór. Jej domknięcie wskazywałoby, że kupujący zaczynają odzyskiwać kontrolę nad rynkiem. Poranek będzie jednak ciężki. indeks zawróci w dół i popyt ponownie zostanie zmuszony do obrony strefy 4660-4720pkt. Jej przełamanie będzie równoznaczne z sygnałem sprzedaży.

S&P500

Po dwóch dniach względnego spokoju na Wall Street znowu zrobiło się nerwowo. Wczoraj amerykańskie indeksy ponownie zanurkowały. S&P500 stracił w trakcie dnia 3,75%. Spadki objęły też rynki surowców.

Układ wykresu uległ dalszemu pogorszeniu. Indeks przełamał średnioterminową linię trendu i zszedł poniżej poniedziałkowych minimów. To przemawia za znaczącym pogłębieniem korekty spadkowej (korekta w formie zygzaka abc). Następne wsparcia leżą w rejonie 2540-2550pkt. (minima z października i wolniejsza linia trendu), ale spadki mogą sięgnąć jeszcze głębiej. Dynamika i skala przeceny każe się zastanowić, czy aby nie mamy do czynienia z kształtowaniem się szczytu wieloletniej hossy. Dobra sytuacja gospodarcza zdaje się jednak przeczyć takiemu założeniu.

O północy wygasło prowizorium budżetowe i rząd nie ma pieniędzy na funkcjonowanie. Republikanie i demokraci doszli wprawdzie do porozumienia w sprawie nowego budżetu, ale zostało one zablokowane przez jednego z republikańskich senatorów. Głosowanie ma się odbyć dzisiaj.

Niniejsza publikacja została przygotowana przez Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej ani analizy finansowej w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, ani też rekomendacji w rozumieniu przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Biuro Maklerskie dołożyło należytej staranności w celu zapewnienia, by zawarte informacje nie były błędne lub nieprawdziwe w dniu ich publikacji, jednak Biuro Maklerskie i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za ich prawdziwość i kompletność, jak również za wszelkie szkody powstałe w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here