Naga Markets
Eryk Łon, RPP

Gdyby spojrzeć na zachowanie poszczególnych indeksów w różnych krajach na przestrzeni ostatniego miesiąca można zauważyć, że Warszawski Indeks Giełdowy był w tym okresie jednym ze zdecydowanie najlepszych na świecie. Niewątpliwie hossa na giełdzie warszawskiej mogłaby umocnić polskiego złotego, zauważa w najnowszym felietonie Eryk Łon, były członek RPP. Jego zdaniem słabość strony popytowej na rynku ropy szansą na spadek presji inflacyjnej, podczas gdy cześć banków centralnych zawiesiło cykl podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie ekspert wskazuje, że szansa na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie na grudniowym posiedzeniu RPP. Dolar kosztuje 4,58 zł, a euro ponad 4,70 zł. Funt kontynuuje umocnienie zyskując we wtorek do 5,45 zł, a frank zdołał przebić poziom 4,80 zł.

Dane o realnej zmianie PKB w Polsce w III kwartale tego roku

Okazało się, że wzrost ten ukształtował się na poziomie 3,5 %. Z jednej strony świadczy to o pewnym ochłodzeniu aktywności gospodarczej w naszym kraju. Z drugiej strony ten poziom wzrostu nie jest wcale jeszcze jakiś bardzo mały.

Można powiedzieć, że jest całkiem niezły. Po za tym warto zauważyć, że na przykład w strefie euro w III kwartale tego roku w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego realny wzrost PKB wyniósł 2,1 %. Już po raz kolejny możemy dostrzec, że polska gospodarka charakteryzuje się szybszym wzrostem, niż strefa euro. Doświadczenie ostatnich lat wskazuje na to, że jesteśmy lepsi pod względem realnej zmiany PKB od strefy euro zarówno w okresach ożywienia, jak również ochłodzenia gospodarczego – napisał Eryk Łon.

OGLĄDAJ COTYGODNIOWY WEBINAR I DOWIEDZ SIĘ, JAK ZBUDOWAĆ PRZEWAGĘ, KTÓRA OCHRONI CIĘ PRZED HANDLEM WBREW TRENDOWI 

WIG liderem wzrostu na rynkach akcji

Z punktu widzenia perspektyw wzrostu gospodarczego byłoby dużej gorzej, gdyby na giełdzie nowojorskiej, jak również na giełdach akcyjnych w innych krajach nadal trwały spadki, sugeruje ekspert. Rynek akcji jest bowiem barometrem przyszłej aktywności gospodarczej. Tymczasem od mniej więcej polowy października tego roku obserwujemy zwyżki różnych indeksów giełdowych w zarówno krajach dojrzałych, jak również wschodzących.

Gdyby spojrzeć na zachowanie poszczególnych indeksów w różnych krajach na przestrzeni ostatniego miesiąca można zauważyć, że Warszawski Indeks Giełdowy był w tym okresie jednym ze zdecydowanie najlepszych na świecie – dodał.

W ocenie Łona, zawsze może paść pytanie o to z czego mogła wynikać aż tak ogromna siła naszego WIG-u w okresie ostatniego miesiąca?

Prawdopodobnie inwestorzy giełdowi zauważyli, że WIG bardzo mocno zbliżył się do wzrostowej linii trendu poprowadzonej przez dołki z 1995 i 2020 roku. Nie jest więc niczym dziwnym, że popyt na polskie akcje bardzo się uaktywnił w tym momencie w sytuacji pojawienia się właśnie takiego układu technicznego. W rezultacie WIG przebił bardzo silnie linię trendu spadkowego poprowadzoną przez szczyty ze stycznia, marca i sierpnia tego roku. Pojawia się więc szansa na to, że po zakończeniu korekty spadkowej wzrosty będą kontynuowane – podkreślił.

XTB

Hossa na giełdzie warszawskiej mogłaby umocnić polskiego złotego

Sytuacja na GPW w Warszawie ma ważne znaczenie z różnych punktów widzenia. Przykładowo dla osób, który poszukują wyższych stóp zwrotu niż oprocentowanie lokaty bankowej a charakteryzują się stosunkowo wysoką skłonnością do ryzyka inwestowania na rynku akcji jest po prostu jedną z ciekawych możliwości zaangażowania części swoich oszczędności.

Ponadto jeżeli hossa na giełdzie warszawskiej byłaby kontynuowana dość realne byłoby umocnienie kursu złotego, gdyż bylibyśmy wówczas zapewne świadkami napływu zagranicznego kapitału portfelowego. Umocnienie złotego miałoby swój walor antyinflacyjny – wskazuje ekspert.

Decyzja RPP o utrzymaniu stóp procentowych jest posunięciem słusznym

9 listopada Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Decyzja ta zdaniem byłego członka była pozytywna. Na podstawie danych znanych publicznie Łon stwierdził, że z uwagi na bardzo wysokie ryzyko spowolnienia gospodarczego w jego przekonaniu stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie jest posunięciem słusznym.

Trudno jednoznacznie przewidzieć kiedy możliwe byłoby dokonanie pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce. Można generalnie skłaniać się ku tezie, że pierwsza obniżka mogłaby pojawić się wówczas, gdy proces zmniejszania presji inflacyjnej byłby dość zaawansowany. Jeżeli jednak z analizy sytuacji makroekonomicznej wynikałoby, że możliwe byłoby silne długotrwałe pogorszenie sytuacji na rynku pracy można by rozważyć dokonanie obniżki jeszcze wówczas, gdy inflacja byłaby podwyższona. Celowo wspominam o pogorszeniu silnym i długotrwałym na rynku pracy, gdyż pogorszenie umiarkowane i przejściowe jest raczej trudne do uniknięcia po zastosowanej serii 11 podwyżek stóp procentowych – dodaje.

Słabość strony popytowej na rynku ropy szansą na spadek presji inflacyjnej

Pozytywne informacje płyną z rynku ropy naftowej WTI. Jakiś czas temu na wykresie ceny tego gatunku ropy naftowej pojawiło się ryzyko wybicia z formacji podwójnego dna. Gdyby do tego doszło to zgodnie z zasadami analizy technicznej stanowiłoby to zapowiedź wzrostów.

Kupujący nie byli jednak w stanie doprowadzić do wybicia z tej formacji i cena zaczęła spadać. Świadczy to o słabości strony popytowej. To informacja pozytywna, gdyż w okresie walki z inflacją potrzebne są nam informacje o spadku cen ropy naftowej – zauważył Łon.

Cześć banków centralnych zawiesiło cykl podwyżek stóp procentowych

Rok 2022 wciąż trwa i przed nami jeszcze kilka tygodni tego roku. Mimo to wielu z nas zapewne wybiega myślą w przyszłość i zastanawia się nad tym kiedy zakończą się okresy podwyżek stóp procentowych. Są takie banki centralne, które już zawiesiły cykl podwyżek. Należą do nich Polska, Czechy i Brazylia.

Sądzę, że z biegiem czasu do tego elitarnego grona dołączą też inne banki centralne. Generalnie rzecz biorąc istnieje spora szansa na to, że w przyszłym roku zdecydowana większość banków centralnych zakończy fazę podwyżek a w przypadku niektórych z nich już pod koniec przyszłego roku możliwe będzie dokonanie pierwszej obniżki – informuje strateg.

W ocenie Eryka Łon, warto będzie przygotować się mentalnie na przyszły 2023 rok. Bankierzy centralni stoją teraz przed ogromnie ważnym zadaniem. Zadanie to sprowadza się do tego, aby walcząc z inflacją nie przesadzili.

W skali globalnej wiele zależy od polityki amerykańskiego banku centralnego. FED najnowszą decyzje podejmie 14 grudnia i zobaczymy, co podczas konferencji prasowej powie prezes Jerome Powell – dodaje.

Szansa na utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie na grudniowym posiedzeniu RPP

Z polskiego punktu widzenia kluczowe znaczenie mieć będzie jednak oczywiście najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, po zakończeniu której odbędzie się konferencja prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 7 grudnia.

Myślę, że istnieje szansa na to, że poziom stóp procentowych znów nie zostanie zmieniony. Warto w tym miejscu dokonać pewnego spostrzeżenia – podkreśla.

Warto zauważyć, że o ile analitycy tej strony przewidywali, że zarówno w październiku, jak również potem także i w listopadzie RPP dokona podwyżki stóp o 25 punktów procentowych, o tyle teraz spodziewają się, że w grudniu RPP stóp nie podwyższy.

Można więc powiedzieć, że reprezentanci szeroko pojętego świata finansów międzynarodowych stopniowo przyzwyczajają się do tego, że w naszym kraju stopy procentowe mają szansę się stabilizować – podsumował.

Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDPLN, EURPLN, GBPPLN i CHFPLN na interwale dziennym, tradingview

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułNa czym polega tokenizacja?
Następny artykułRatingi kredytowe funduszy poręczeniowych – kilka najważniejszych faktów!
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here