Naga MarketsCMC Markets skierował do swoich klientów e-maile, w których informuje, że w związku z najnowszym projektem legislacyjnym paneuropejskiego regulatora rynków finansowych ESMA istnieje potencjalne zagrożenie ograniczenia dźwigni do poziomu zaledwie 1:5. W związku z tym broker oferuje swoim klientom zmianę statusu z klienta detalicznego na klienta profesjonalnego.


1:500 zamiast 1:5? Tylko dla nielicznych

„15 grudnia 2017 r. europejski regulator – ESMA opublikował oświadczenie gdzie wskazano wiele potencjalnych obostrzeń w związku z CFD i opcjami binarnymi, w tym Kontraktami Ekspresowymi. W szczególności, ograniczenia dotyczą dźwigni dla Klientów Detalicznych, która miałaby być zmniejszona do pomiędzy od 5:1 do 30:1 w zależności od zmienności instrumentów bazowych oraz wyłączenie opcji binarnych, w tym Kontraktów Ekspresowych”informuje swoich klientów CMC Markets.

Broker jednocześnie zaznacza, że restrykcje nie będą dotyczyły klientów profesjonalnych, w przypadku których istnieje dostęp do wyższej dźwigni finansowej. Chociaż oferta brzmi kusząco, to w rzeczywistości nie jest skierowana do przeciętnego inwestora, ze względu na wysokie kryteria (należy spełnić dwa z trzech poniższych kryteriów):

  • Przeprowadzono transakcje o wartości stanowiącej równowartość w PLN co najmniej 50 000 EUR każda, w liczbie przynajmniej 10 transakcji na kwartał w ostatnich 4 kwartałach (w CMC Markets lub u innych brokerów, w biurach maklerskich)
  • Wartość portfela inwestycyjnego przekracza równowartość 500 000 EUR w PLN
  • Pracujesz lub kiedykolwiek pracowałeś przynajmniej rok w sektorze finansowym na stanowisku wymagającym wiedzy dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych lub usług maklerskich

Co jeszcze wiąże się ze zmianą statusu na klienta profesjonalnego?

W przypadku klientów profesjonalnych, domy maklerskie nie są zobowiązane do przedstawiania ostrzeżeń o ryzyku dotyczących instrumentów finansowych takich, jak dla klientów detalicznych. Co więcej, niektóre z przepisów dotyczących formy, sposobu i zawartości przesyłanych przez CMC Markets informacji dotyczących produktów i usług CMC Markets nie będą obowiązywać w stosunku do Klienta Profesjonalnego. W szczególności, CMC Markets może uznać, że Klient posiada wystarczającą wiedzę i doświadczenie umożliwiające podejmowanie decyzji inwestycyjnych i ocenę związanego z nimi ryzyka.

CMC Markets nadal będzie przechowywać i utrzymywać środki na wydzielonych rachunkach banków i zapewniać dostęp do Programu Gwarantowania Usług Finansowych do wysokości równowartości 50 tysięcy funtów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

4 KOMENTARZE

  1. Tutaj chodzi bardziej o informacje, które wymusza ESMA do przekazania klientom detalicznym – informacje typu “straszącego” – że niebezpieczne, że można stracić, że tamto i tamto. Zakłada się, że profesjonalny klient zdaje sobie z tego sprawę 🙂

  2. “Co więcej, niektóre z przepisów dotyczących formy, sposobu i zawartości przesyłanych przez CMC Markets informacji dotyczących produktów i usług CMC Markets nie będą obowiązywać w stosunku do Klienta Profesjonalnego.”

    Dostawca usług i produktów ma obowiązek dostarczyć wszelkich informacji o usłudze lub produkcie nawet w przypadku Klienta profesjonalnego bo jest to Klient a więc konsument któremu nie można ograniczyć wiedzy o nabywanym produkcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here