Naga Markets


Walka o stabilizację cen ropy naftowej jeszcze trwa. Rynek pozytywnie zareagował na słowa saudyjskiego ministra energetyki. | Creative Commons License Autor: Tim Sackton
Walka o stabilizację cen ropy naftowej jeszcze trwa. Rynek pozytywnie zareagował na słowa saudyjskiego ministra energetyki. | Creative Commons License Autor: Tim Sackton

Nie tak dawno informowaliśmy o rekordowo dużym wydobyciu ropy naftowej przez Arabię Saudyjską. Kraj od dawna utrzymuje się na pierwszym miejscu pod względem wielkości produkcji. Dziwić więc może komentarz saudyjskiego ministra energetyki dotyczący gotowości do zamrożenia wydobycia czarnego złota.


Do sprawy stłumienia zbyt dużej podaży cennego surowca już raz podchodzono – w Doha. Fiasko tamtejszych rozmów początkowo zostało przyjęte ogromną, kilkuprocentową luką cenową na kontraktach terminowych powiązanych z ropą, jednak ceny samoistnie zaczęły podążać nadal w górę – pomimo braku porozumienia producentów zrzeszonych w OPEC.

Na początku tego tygodnia świat obiegła informacja o planowanym, nieformalnym spotkaniu przedstawicieli krajów OPEC w Algierii. Wiadomo już, że spotkanie ma odbyć się w dniach 26-28 września tego roku, a przedmiotem rozmów ma być między innymi… zamrożenie wydobycia ropy naftowej. Moskwa, która w kwietniu usilnie próbowała doprowadzić do konsensusu w tej sprawie już ogłosiła, że powrót do rozmów w tej sprawie jak na razie nie jest potrzebny. Khalid al-Falih, minister energetyki Arabii Saudyjskiej stwierdził z kolei, że monarchia jest otwarta na podjęcie próby ustabilizowania cen ropy.

Komentarz al-Faliha natychmiastowo został zdyskontowany przez traderów i algorytmy handlujące. Efektem tego, na wykresie WTI pojawiła się długa świeca popytowa przez co ceny ropy ponownie powróciły powyżej poziomu 43 dolarów za baryłkę. Dziś byki próbowały kontynuować ten ruch, jednak najwyraźniej brakuje chętnych do dalszego kupna:

OILWTIDailytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAUDJPY – ruch w konsolidacji, wybicie wskaże dalszy kierunek
Następny artykułEURNZD – wsparcie utrzymane
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here