Naga MarketsJeśli ktoś zagłosował na Zjednoczoną Prawicę w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu dlatego, że uległ czarowi premiera Mateusza Morawieckiego i jego obietnicom dotyczącym braku dziury budżetowej, dziś musi czuć się oszukany. Dziura budżetowa na 2020 rok niemal na pewno będzie i to niemała – wynosząca 20 mld zł.

Ekonomiści Santander Bank Polska wyliczyli, że deficyt budżetu na rok 2020 wyniesie 20 mld zł. I to mimo, że politycy PiS obiecywali nam w czasie kampanii wyborczej, że dokonają cudu i po raz pierwszy w dziejach III RP nie będziemy na minusie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dziura budżetowa to sprawka Gowina?

“Jednym z wyzwań dla nowego ministra finansów będzie decyzja, co zrobić z projektem budżetu na 2020 r. Wygląda na to, że pomysł likwidacji limitu składek na ubezpieczenie społeczne został porzucony, co oznacza 5 mld zł dziury w dochodach”

– piszą zaś teraz ekonomiści Santander Bank Polska.

Mowa oczywiście o planach rządu, które dotyczyły zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Pomysłowi sprzeciwiło się Porozumienie, partia Jarosława Gowina, która współtworzy rząd wraz z PiS.

Idea, jaka narodziła się w głowach finansistów największego ugrupowania rządzącego Polską, od początku budziła ogromne kontrowersje. Po pierwsze, jak sugerowali eksperci, oznaczała tzw. “drenaż mózgów”, czyli wyjazd z naszego kraju najlepszych (i najlepiej zarabiających) managerów i specjalistów. Ponadto w konsekwencji za wiele lat mogłaby dobić ZUS, bowiem emerytury dla najbogatszych byłyby dla tego systemu za dużym obciążeniem.

Pod naciskami Gowina z pomysłu się wycofano.

Rozdawnictwo?

Jest jednak i inny problem. PiS obiecało też wyborcom uchwalenie przepisów gwarantujących wypłatę 13. emerytury. To już koszt roczny ok. 10 mld zł.

“Co więcej, widzimy rosnące szanse zamrożenia cen energii na kolejny rok (ok. 5 mld zł). Potencjalnie zatem zamiast zaplanowanego zera deficyt mógłby rozrosnąć się do ok. 20 mld zł” 

– dodają eksperci Santadera.

Rodzi się więc spory problem. PiS przez ostatnie cztery lata realizowało swoje obietnice wyborcze z kampanii z 2015 r. Jeśli nadal chce pozostać wiarygodne w oczach wyborców… No właśnie, samo zapędziło się w kozi róg. Nie można jednocześnie uniknąć deficytu i zachować 13. emeryturę i inne tego typu świadczenia. Łączenie liberalizmu z socjalizmem nie po raz pierwszy w historii okazuje się niemądrym posunięciem…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here