Naga MarketsJutrzejsze spotkanie FOMC - czy Fed spełni oczekiwania?Odkąd Rezerwa Federalna (Fed) przyznała się do błędu w swojej polityce na początku 2019 roku i zaczęła dostosowywać się do elastycznego systemu średniego celu inflacyjnego (AIT), rynek przyzwyczaił się do Fed-u zarządzanego przez Powella, spełniającego wszystkie rynkowe oczekiwania, a nawet je przekraczającego. Rynek wydaje się gotów uwierzyć, że Fed, koncentrując się przede wszystkim na maksymalnym zatrudnieniu i być może tracąc już odrobinę pewności siebie na tym froncie w związku z silnymi wahaniami zatrudnienia, w tym tygodniu jest już przygotowany, aby wcisnąć monetarny gaz do dechy i przekierować QE w stronę dłuższych terminów zapadalności, kontynuując luzowanie ilościowe.

  • USD/JPY podczas wczorajszego ataku poniżej istotnego poziomu 104,00 odbił się ponownie
  • Teraz gdy amerykańskie wyniki wyborów są już oficjalne, niektórzy zastanawiają się, jak nieprzewidywalny okaże się Donald Trump
  • Ograniczenie oprocentowania pożyczek długoterminowych nie pomoże tysiącom małych firm, które wycofały się z działalności

Czy Fed spełni oczekiwania?

Wydaje się, że jest to najbardziej prawdopodobny następny krok, jeśli Fed ma zareagować w jakikolwiek sposób, ponieważ nic nie wskazuje na to, że jego ogólna stopa zakupów jest zbyt niska lub że jej zwiększenie wystarczy, aby poprawić sytuację. W takim wypadku ewentualna, zaskakująca jastrzębia polityka byłaby informacją dla rynku, że narzędzia leżące w gestii Fedu są realnie niewystarczające, aby zarządzać ryzykiem wiszącym nad gospodarką.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ograniczenie oprocentowania pożyczek długoterminowych nie pomoże tysiącom małych firm, które wycofały się z działalności i nie potrzebują pożyczki – potrzebują dotacji, jeśli mają zostać uratowane. Fed nie finansuje jednak dotacji gotówkowych. Niższe oprocentowanie nie pomoże też uchronić dziesiątek milionów ludzi przed eksmisją, którzy albo żyją na zasadzie “od wypłaty do wypłaty”, albo “od zasiłku do zasiłku”. To jest zadanie polityki fiskalnej.

To sprowadza nas do drugiego czynnika, nadal wpływającego na rynek: statusu amerykańskiego pakietu stymulacyjnego, z uwzględnieniem ryzyka, że zostanie on podzielony na dwie części, które rozdzielą 160 miliardów dolarów pomocy rządowej i stanowej od pozostałej części ustawy. Teraz gdy amerykańskie wyniki wyborów są już oficjalne, niektórzy zastanawiają się, jak nieprzewidywalny okaże się Donald Trump odchodzący ze stanowiska, ponieważ wydaje się, że jest gotowy spalić biały dom po jego opuszczeniu.

Kurs dolara traci. USD/JPY jednak może osuwać się stopniowo

USD/JPY podczas wczorajszego ataku poniżej istotnego poziomu 104,00 odbił się ponownie, pomimo słabego zamknięcia tygodnia na rynku akcji i ponownego rajdu amerykańskich obligacji. Trudno wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na podstawie dnia wczorajszego – możliwe, że rynek po prostu nie chce wprowadzać zmian, aż do spotkania FOMC. W tym wypadku minusem jest najmniejszy możliwy opór Fed-u przed dostarczeniem obietnicy utrzymania niskich stóp procentowych, które będą równoważone przez kontrolę krzywej rentowności, aFed zacznie kierować zakupy w kierunku dłuższych terminów zapadalności już teraz.

– Niemniej jednak zastanawiamy się nad szerszym potencjałem wzrostu JPY w środowisku rosnącego apetytu na ryzyko i silnego zainteresowania transakcjami typu carry na rynkach wschodzących. Wydaje się, że USD/JPY jest skłonny realizować spadki jedynie w scenariuszu: “trzy kroki w dół, dwa kroki w górę”, nawet pomimo ogólnej słabości dolara – komentował w środę John Hardy, główny analityk rynków walutowych w Saxo Bank.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here