Naga MarketsPoranny komentarz makroW końcu doczekaliśmy się emocji w kalendarz makroekonomicznym. Dzisiejsza sesja od strony fundamentalnej jest doskonałą przystawką przed jutrzejszym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego i przed zapowiedzią programu luzowania ilościowego. Dzisiaj aż trzy banki centralne, istotne odczyty z brytyjskiego rynku pracy i ważne dla dolara publikacje z USA.


Bank Japonii bez zmian polityki pieniężnej

Dzisiaj o godzinie 04:00 poznaliśmy oświadczenie Bank of Japan odnośnie zakresu polityki monetarnej. Przedstawiciele BoJ nie zdecydowali się na dalsze luzowanie, zapowiadając jednocześnie wzrost projekcji krajowego PKB.

Obie te informacje w zupełności wystarczyły, aby wpłynąć na umocnienie JPY i spadki na parach z USD i EUR. O 07:30 odbyła się natomiast konferencja prasowa z udziałem Haruhiko Kurody. Usłyszeliśmy tutaj praktycznie to samo co znajdowało się w oświadczeniu.

Prezes banku skupił się na prognozach inflacyjnych oraz planowanym wzroście gospodarczym na przestrzeni kolejnych dwóch lat. Nie poruszał tematu kolejnych, ewentualnych rund luzowania – zdaniem ekspertów rynkowych będzie to miało miejsce najwcześniej w październiku.

Protokoły Banku Anglii i dane z rynku pracy

O 10:30 uwagę świata finansowego przykuje natomiast Wielka Brytania. Bank Anglii publikuje bowiem protokoły z ostatniego posiedzenia. Konsensus co do zmiany stóp procentowych taki jak zazwyczaj – brak zmian przy rozkładzie głosowania 7-2. Obecnie jastrzębie mają 2 głosy w MPC BoE, a zwolennicy status quo 7 i układ ten obserwujemy od lipca ubiegłego roku. Gdyby zmieniła się np. w 8-1, to będzie to bardzo gołębi sygnał dla odzyskującego grunt pod stopami funta.

W protokołach szukać będziemy przede wszystkim informacji o stanie brytyjskiej gospodarki oraz o tym jak spadające ceny ropy wpływają na projekcje PKB oraz inflacji – CPI w UK cały czas spada, a ostatni wynik był bardzo kiepski. a wręcz zmiany rozkładu sił w komitecie.

O tej samej godzinie poznamy również dane z rynku pracy – tak istotne dla potencjalnej normalizacji stóp procentowych. Średnie zarobki mają pójść w górę (z 1.6% do 1.9%) w ostatnim kwartale. Stopa bezrobocia ILO natomiast powinna zmniejszyć się do 5.9% z obecnych 6.0%.

Bank Kanady z raportem polityki monetarnej

O godzinie 16:00 ostatni bank centralny dnia dzisiejszego, a mianowicie Bank of Canada. Najpierw poznamy decyzję odnośnie stóp procentowych (rynek zakłada brak zmian i utrzymanie na poziomie 1.0%), oświadczenie BoC, raport dotyczący polityki pieniężnej, a o 17:15 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa banku.

Istotne odczyty z rynku amerykańskiego

To jednak nie wszystkie atrakcje jakie przygotował dla nas rynek. Warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka istotnych odczytów z USA. Najsilniejszy wpływ na USD mogą mieć z pewnością pozwolenia na budowę mdm. Prognozy mówią o delikatnym wzroście do 1.06 mln (z 1.03 mln).

Dodatkowo o tej samej godzinie (14:30) poznamy wyniki housing starts mdm – tutaj również konsensus wskazuje delikatną aprecjację (1.04 mln vs 1.03 mln). Trochę wcześniej (13:00) MBA poda dane odnośnie ilości wniosków o kredyty hipoteczne (poprzednio 49.1%).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here