Naga MarketsA czy Ty czujesz się dzisiaj niebiesko?
A czy Ty czujesz się dzisiaj niebiesko?

Niejaki Cliff Arnall musiał bardzo nie lubić poniedziałków. Stworzył bowiem i spopularyzował teorię najbardziej depresyjnego dnia w przeciągu całego roku, który przypada właśnie dzisiaj – 16 stycznia. Blue Monday to zawsze poniedziałek ostatniego pełnego tygodnia stycznia. W związku z tym depresyjnym świętem sprawdzamy, czy zły humor udziela się również rynkom, czy też święto Martina Luthera Kinga delikatnie łagodzi depresyjne nastroje.


Dlaczego akurat dzisiaj?

Dlaczego Cliff Arnall wybrał ostatni poniedziałek pełnego tygodnia stycznia i nadał mu ten niekoniecznie sympatyczny przydomek najbardziej depresyjnego? Pracownik Cardiff University w swojej pracy poświęconej na ten temat podał, że do wyznaczenia konkretnej daty posłużył specjalnie stworzony wzór matematyczny, który uwzględnia czynniki psychologiczne (niedotrzymanie postanowień noworocznych), meteorologiczne (krótki dzień, brak słońca), czy też ekonomiczne (najwyższy czas na spłatę zadłużeń bożonarodzeniowych na kartach kredytowych).

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Arnalla stan naszego zdrowia psychicznego można określić wzorem:

wykres 19.01

O ile wyliczenia zostały uznane za pseudonaukowe i odrzucone przez środowisko akademickie to sam termin Blue Monday zyskał na popularności, a ludzie mają kolejny powodów do narzekań – które mogą okazać się idealną celebracją przygnębiającego poniedziałku.

Czy rynki też czują się niebiesko?

Brak słońca, poświąteczne długi i świadomość, że do wakacji jeszcze bardzo daleko na pewno może działać przygnębiająco w poniedziałek spędzany w pracy – ciekawe jednak czy na syndrom blue monday cierpią również rynki.

Na pewno brytyjski funt szterling nie może zaliczyć dzisiejszej sesji do najbardziej udanych:

GBP/USD H1 - luka spadkowa spycha kabla w okolice 1.20
GBP/USD H1 – luka spadkowa spycha kabla w okolice 1.20

Patrząc na europejski rynek giełdowy oraz na waluty nie widzimy wyraźnych powodów pozwalających stwierdzić, że Blue Monday wyraźnie odbił się na rynkach. Oprócz GBP żaden instrument nie jest wyjątkowo przygnębiony z powodu najbardziej depresyjnego dnia w przeciągu roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here