Naga MarketsCFTC-LogoJuż dzisiaj, jak co tydzień poznamy najnowszy raport Commodity Futures Trading Commision (CFTC). Czym jest Commitments of Traders? Jak wykorzystać informacje zawarte w tym raporcie do codziennego handlu? A może nie przejmować się tą publikacją? Poniżej postaram się przybliżyć tą cotygodniową pozycję kalendarza makroekonomicznego i przekonać Państwa, że warto śledzić Zobowiązania.


Raport COT jest publikowany w zmiennych formach od 1924 roku, kiedy to amerykański Department of Agriculture’s Grain Futures Administration (daleki poprzednik CFTC) po raz pierwszy opublikował raport na temat spekulacji na regulowanych rynkach kontraktów terminowych. Początkowo raporty te publikowane były co roku, a wraz z wzrostem kapitalizacji rynku oraz liczbą przeprowadzanych transakcji, zaczęły one pojawiać się z częstotliwością miesięczną (od 1962 roku), dwutygodniową (od 1992), aż od 2000 roku raporty te publikowane są po koniec każdego tygodnia. Commitments of Traders zestawia dzienne raporty z otwartych pozycji na każdym instrumencie na którym 20 lub więcej inwestorów posiada pozycję przynajmniej równą co do wielkości ustalonej przez CFTC. W przypadku EUR jest to wartość 125 00 EUR, a przykładowo dla CAD tylko 100 000 CAD. Codzienne raporty są przesyłane do CFTC przez wszystkich liczących się uczestników rynku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co zawiera Commitments of Traders?

Logicznym wytłumaczeniem zwiększania częstotliwości publikacji jest wzrost aktywnego rynku. W czasach pierwszych publikacji raport poruszał jedynie kwestie handlu kontraktami terminowymi na zboże. Następnie pojawiały się w nim takie kategorie jak metale szlachetne, surowce energetyczne i w końcu waluty. A jak wygląda sam raport?

861-1
źródło: https://www.cftc.gov

Jak widać, pojedyncza karta raportu traktująca w tym przypadku o kontraktach terminowych na mąkę notowanych na najstarszej (założonej w 1848 roku) giełdzie kontraktów futures i opcji Chicago Board of Trade pod koniec roku 2006 jest podzielona na kilka części. CFTC dzieli inwestorów na trzy kategorie, pierwszą z nich są noncommercials przedstawieni w pierwszej kolumnie. Są to wszyscy uczestnicy rynku którzy nie są zaangażowani w prowadzenie działalności gospodarczej zabezpieczanej przez stosowanie na rynku kontraktów futures lub opcji w ramach swojej działalności podstawowej. [pullquote] Handel kontraktami na pszenicę, metale szlachetne, waluty, a także dziesiątki innych instrumentów umożliwia broker FxGrow [/pullquote] Przede wszystkim są to wszelkie podmioty spekulujące, zawierające transakcje na wyżej wymienionych instrumentach w celu ich sprzedaży przed terminem wygaśnięcia. Inwestorzy zaliczani do drugiej grupy – commercials to najczęściej duże fundusze hedge lub banki inwestycyjne, które wymóg prowadzenia takich działań spełniają. Podmioty komercyjne kupują opcje, bądź kontrakty terminowe w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem. Trzecim podziałem są pozycje niezaraportowane, które ustala się poprzez odjęcie całkowitej ilości krótkich pozycji od pozycji długich.

Jak to wykorzystać?

W jaki sposób wykorzystać Commitments of Traders? Raport ten pozwala nam zorientować się jak rynek postrzegają tak zwane grube ryby. Nie ukrywajmy faktu, że nawet połączone pozycje wszystkich czytelników Comparic nie znaczą zbyt wiele na tak dużym rynku jakim jest rynek walutowy. Odpowiednio wczesne wykrycie pewnego trendu wśród kupujących lub sprzedających setki kontraktów na złoto, pszenicę czy amerykańskiego dolara pozwoli nam znacznie głębiej zrozumieć co się dzieje na realnym rynku. Patrzymy wówczas na świeże dane spływające od zarządzających wielomilionowymi funduszami, a nie na historię zmiany kursu walutowego czy ceny danego waloru inwestycyjnego. Wczesne wychwycenie zmiany sentymentu pozwoli nam na ograniczenie ryzyka strat lub utraty części zysku, a także stawia nas w uprzywilejowanej pozycji wobec inwestorów używających wyłącznie analizy technicznej.

Aktualne, oraz historyczne raporty Commtments of Traders można znaleźć na stronie CFTC.

Łatwo przyswajalne wykresy z pozycjami traderów można znaleźć np. na stronie myFXbook.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

 1. Panie Michale, przede wszystkim gratuluję wnikliwości, jest to oznaka człowieka inteligentnego 😉

  Problem z podziałem poszczególnych jednostek na komercyjne (commercials) i niekomercyjne (noncommercials) jest taki, że istnieje możliwość zaliczenia jednego uczestnika rynku do obu tych grup. Instytucja finansowa (przyjmijmy, że jest to fundusz inwestycyjny) może w ocenie CFTC zaliczać się do komercyjnego podmiotu rynku (zawierającego transakcje futures w celu zabezpieczenia się przed ryzykiem), a jednocześnie posiadając subfundusz zawierający transakcje opcyjne – jako podmiot niekomercyjny (duży spekulant). Kryterium podziału przy tworzeniu raportów COT jest złożenie przez podmiot rynkowy stosownego oświadczenia (lub jego brak), które jest również monitorowane przez CFTC.

  Mam nadzieję, że rozjaśniłem wątpliwości (dokonałem również kosmetycznych poprawek w tekście) i zapraszam do dalszego, tak samo wnikliwego śledzenia portalu Comparic.pl 😉

 2. Wydaje mi się że klasyfikacja uczestników raportu powinna być odwrotna niż w artykule, mianowicie banki i duzi spekulanci to non-commercials, niżej źródła:
  1) http://www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/ExplanatoryNotes/index.htm
  “The noncommercial category includes positions of managed funds, pension funds…”
  2) http://fxtrade.oanda.co.uk/analysis/commitments-of-traders
  “The Net Non-Commercial Positions shown in the chart above are from contracts held by large speculators, mainly hedge funds and banks trading currency futures for speculation purposes. ”

  Jeśli się mylę proszę o info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here