Naga MarketsBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Analitycy oczekują wzrostu zatrudnienia w okolicach 850 tysięcy osób. Byłoby to więc 521 tys. mniej niż przed miesiącem, kiedy to zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) wyniosła +1,371 mln. etatów.

We wrześniu przybyło 850 tys. miejsc pracy

Jak co miesiąc, Reuters przeprowadził sondaż wśród analityków największych instytucji finansowych, pytając ich o prognozowane wyniki wrześniowego jobs report. Konsensus rynkowy zakłada, że wzrost zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie spowolnił gdyż pandemia naraża wielu Amerykanów na ryzyko trwałego bezrobocia.

Publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy jest jednym z najważniejszych wydarzeń każdego miesiąca. Warto zwrócić uwagę, że raport, który poznamy dziś po południu (czasu polskiego) będzie ostatnim przed zaplanowanymi na 3 listopada br. wyborami prezydenckimi w USA.

Bloomberg spodziewa się, że prezydent Donald Trump prawdopodobnie uzna piąty miesiąc z rzędu wzrostu zatrudnienia za znak postępu dla gospodarki, która pogrążyła się w recesji w lutym. Ekonomiści wskazują jednak, że prawdopodobnie będzie to najmniejszy wzrost zatrudnienia od czasu, gdy w maju rozpoczęło się ożywienie na rynku pracy i nadal będzie daleki od odzyskania 22,2 mln miejsc pracy utraconych w marcu i kwietniu.

– Ożywienie trwa nadal, ale po części w wolniejszym tempie, ponieważ bodźce rządowe znacznie się zmniejszyły – powiedziała Sung Won Sohn, profesor finansów i ekonomii na Uniwersytecie Loyola Marymount w Los Angeles, wskazując, że w ostatnim czasie odnotowano więcej zwolnień i bankructw, w efekcie czego nie byłby zaskoczony, gdyby pod koniec roku odnotowano nawet ponowny spadek zatrudnienia.

Według sondażu Reutersa przeprowadzonego wśród ekonomistów, po wzroście o 1,371 mln miejsc pracy w sierpniu br., zatrudnienie w amerykańskich sektorach pozarolniczych wzrosło we wrześniu już “jedynie” o 850 tys. etatów. Oznacza to, że poziom zatrudnienia wciąż pozostaje o 10,7 mln miejsc pracy poniżej poziomu z lutego br.

Marszałek Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i sekretarz skarbu Steven Mnuchin pracują nad porozumieniem w sprawie kolejnego pakietu ratunkowego dla przedsiębiorstw i bezrobotnych.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż wciąż rośnie liczba nowych przypadków koronaawirusa, a jesienią spodziewany jest wzrost, co może doprowadzić do nałożenia pewnych ograniczeń na przedsiębiorstwa w sektorze usług. Ponadto, w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi zwiększa się niepewność polityczna, co może sprawić, iż przedsiębiorstwa będą ostrożne w zatrudnianiu nowych pracowników.

Ekonomiści wskazują, że mimo, iż od ponownego otwarcia gospodarki minęło juz kilka miesięcy, to popyt (zwłaszcza w sektorze usług) pozostaje słaby, co doprowadziło do tego, że niektóre przedsiębiorstwa na stałe zamknęły działalność lub zwolniły więcej pracowników.

Mimo to, przewiduje się, że stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 8,2 proc. z 8,4 proc. w sierpniu. Warto także przypomnieć, że jeszcze w kwietniu br. wynosiła ona 14,7 proc. Ekonomiści uważają jednak, że do połowy 2024 roku stopa bezrobocia nie osiągnie przedpandemicznego poziomu 3,5 proc.

Grozi to dalszym pogłębianiem się nierówności w dochodach. Kryzys nieproporcjonalnie dotknął ludność o niższych zarobkach. W połowie września co najmniej 26,5 mln osób otrzymywało zasiłek dla bezrobotnych.

– Im dłużej dana osoba jest bezrobotna, tym mniejsze są jej szanse na znalezienie innej pracy – powiedział Alexander Lin, amerykański ekonomista Bank of America Securities dodając, że dłuższe okresy bezrobocia prowadzą również do niższych płac przy ponownym zatrudnieniu, ponieważ maleją umiejętności i siła przetargowa pracowników.

Kurs dolara największym przegranym tygodnia, kwartału, półrocza i roku

Biorąc pod uwagę zmienność na notowaniach walut grupy G8 warto zwrócić uwagę, że dolar amerykański osłabiał się w stosunku do wszystkich pozostałych walut i to nie tylko na przestrzeni ostatniego tygodnia, lecz również kwartału, półrocza, a nawet roku.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Źródło: finviz.com

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAUD/NZD odbija od oporu kanału. Cel na 1,0720?
Następny artykułNowa bańka będzie dotyczyła tokenów społecznościowych i tokenów celebrytów?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here