Naga MarketsDokładnie 200 lat temu, w poniedziałek 12 maja 1817 roku, o godzinie 12:00 rozpoczęła się pierwsza sesja na Warszawskiej Giełdzie. Wówczas nie nazywała się ona jednak Giełda Papierów Wartościowych a Giełdą Kupiecką. 


Żródło: https://www.gpw.pl

200-lecie Warszawskiego Parkietu

Warszawska Giełda kończy dziś 200 lat. Pierwotnie nie handlowano na niej jednak akcjami lecz przede wszystkim wekslami i walutami. Handel akcjami rozwinął się na szerszą skalę w drugiej połowie XIX w. Oprócz giełdy warszawskiej istniały także giełdy papierów wartościowych w Katowicach, Krakowie, Lwowie, Łodzi, Poznaniu i Wilnie. Podstawowe znaczenie miała jednak giełda w Warszawie, na której koncentrowało się 90% obrotów. W 1938 r. na warszawskiej giełdzie notowano 130 papierów: obligacje (państwowe, bankowe, municypalne), listy zastawne oraz akcje. Z chwilą wybuchu II wojny światowej giełda w Warszawie została zamknięta.

Te artykuły również Cię zainteresują
Warto przypomnieć, że ówczesne sesje trwały jedynie godzinę (12:00 – 13:00) i mimo, że wstęp na salę był wolny, to zasada ta nie dotyczyła kobiet, które według prawa miały całkowity zakaz wstępu do gmachu Giełdy Kupieckiej.

W odróżnieniu od obecnej formy handlu, która została zdominowana przez elektronikę, cyfryzacje i nowoczesne technologie, umożliwiające nam podejmowanie decyzji inwestycyjnych nawet za pośrednictwem smartphone, ówczesne papiery wartościowe były papierowe i to w dosłownym znaczeniu tego słowa.

Obecnie Giełda Papierów Wartościowych mieści się przy ul. Książęcej 4 w Warszawie. Początkowo kilkukrotnie zmieniała ona jednak swoją siedzibę. Pierwsze sesje odbyły się w w Pałacu Saskim, później był gmach na rogu dzisiejszego placu Bankowego i ul. Elektoralnej oraz budynek przy ul. Królewskiej 14, w którym działała aż do wybuchu II wojny światowej.

Gmach przy ul. Królewskiej 14 gdzie giełda działała od 1878 do 1939 roku.
Żródło: Wikimedia Commons

Po wojnie nowoczesna giełda powstała 12 kwietnia 1991 roku

W niecały miesiąc po uchwaleniu przez Sejm Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, dnia 12 kwietnia 1991 r., Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Cztery dni później, 16 kwietnia odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 1.990 zł (2 tys. US$).

GPW, autor: Beax, licencja: Creative Commons

Obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej i organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek energii.

Od 9 listopada 2010 r. GPW jest również spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAnaliza dla początkujących: Odwrócenie na złocie?
Następny artykułEURUSD – luka hossy broni przed spadkiem
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here