Naga MarketsDzisiaj rozpoczęło się długo oczekiwane wydarzenie polityczne, jakim jest XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Podczas obrad KPCh nie tylko podsumowuje się minione pięć lat, ale także kreśli się plany na koleje pół dekady. Przede wszystkim priorytetem partii pozostaje wzrost otwartości na inwestycje zagraniczne, wzmocnienie regulacji sektora finansowego oraz  lepsza koordynacja pomiędzy polityką pieniężną i fiskalną. W tym roku nastąpi tez częściowa wymiana władz w partii ze względu na kryterium wieku. Oczekuje się, że prezydent Xi Jinping umocni swoje wpływy. Podczas konferencji rozpoczynającej kongres zapewniał on, że rynek będzie odgrywał decydującą rolę w rozlokowaniu zasobów. Ponadto Xi zwracał dużo uwagi na konieczne reformy gospodarcze i finansowe, które mają służyć realizacji śmiałym chińskim planom.  W kolejnych dniach powinniśmy poznać także szczegóły przyszłej polityki monetarnej.

Wczoraj funt tracił na wartości pomimo odczytów inflacyjnych generalnie zgodnych z oczekiwaniami. Co więcej podczas swojego wczorajszego wystąpienia Mark Carney stwierdził, że odpowiednim działaniem w najbliższych miesiącach może być podwyżka stóp procentowych. Już w listopadzie zostaną opublikowane nowe projekcje makroekonomiczne Banku Anglii, gdzie najprawdopodobniej zostaną podniesione prognozy dla inflacji. Dzisiaj z kolei został opublikowany raport z brytyjskiego rynku pracy, który potwierdził dobrą kondycję tego sektora. Stopa bezrobocia ILO ustabilizowała się na poziomie 4,3%. Z kolei przeciętne zarobki z bonusami i bez bonusów wzrosły powyżej oczekiwań rynkowych, co świadczy o narastającej presji płacowej.

Euro pozostawało wczoraj słabsze w relacji do dolara. Niemiecki indeks ZEW obrazujący nastroje w gospodarce wzrósł w październiku do 17,6 pkt. z 17, pkt. wobec konsensus rynkowego na poziomie 20 pkt. Z kolei wskaźnik ocen bieżącej sytuacji gospodarczej obniżył się do 87  pkt. z 87,9 pkt. Ostateczne dane o inflacji HICP w strefie euro potwierdziły, że we wrześniu wspomniany wskaźnik ustabilizował się na poziomie 1,5% w skali roku, co nie stoi na przeszkodzie decyzji Europejskiego Banku Centralnego o redukcji programu QE w 2018 roku. Zdaniem Hanssona z EBC ‘gospodarczy optymizm’ gwarantuje niewielkie zmiany w polityce monetarnej. Wypowiedź ta dobrze wpisuje się w oczekiwania rynku co do dalszych działań EBC. Główna para walutowa oscyluje dzisiaj w okolicy wsparcia na poziomie 1,1750 w oczekiwaniu na nowe impulsy, których mogą dostarczyć zaplanowane na dzisiaj wypowiedzi członków EBC (Preat i Coeure) bądź dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Wieczorem opublikowana zostanie Beżowa Księga Fed.

Na rynku krajowym złoty pozostaje dziś stabilny w oczekiwani na dane z Polski o produkcji przemysłowej i budowlanej oraz sprzedaży detalicznej we wrześniu. Wczorajsze publikacje natomiast potwierdziły dobrą koniunkturę na rynku pracy. Dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia były nieco niższe niż zakładał konsensus rynkowy, przez co miały neutralny wpływ na PLN. Dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wyniosła 4,5% r/r wobec oczekiwanych 4,6% r/r, natomiast wzrost płac wyhamował do 6,0% r/r z 6,6% r/r w sierpniu.

EUR/PLN

Eurozłoty przełamał linię trendu wzrostowego pod koniec zeszłego tygodnia, co doprowadziło do pogłębienia spadków na tej parze w okolice geometrycznej bariery w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od połowy maja tego roku. Notowaniom udało się zejść poniżej minimum lokalnego z 5 września na poziomie 4,2255, jednak kurs nie utrzymał się dłużej poniżej poziomu 4,2200. Z technicznego punktu widzenia  zdecydowane przełamanie  poziomu 4,2200 otworzyłoby drogę do testowania psychologicznego wsparcia w rejonie 4,2000. Z drugiej strony wybronienie poziomu 61,8% Fibo może przyczynić się do korekty ostatnich spadków, co sprzyjałoby powrotowi pary w okolice oporu na poziomie 4,2550, który wyznacza przełamana linia trendu.

EUR/USD

Zejście poniżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej na EUR/USD przyczyniło się do pogłębienia spadków. Para ponownie zbliża się w okolice wczorajszego minimum dziennego na poziomie 1,1735, którego przełamanie będzie technicznym sygnałem do powrotu w rejon wsparcia w postaci 100-okresowej średniej EMA w okolicy 1,1680. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,1800.

Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here