Naga MarketsDziś poznamy decyzję w sprawię stóp procentowych oraz zostanie ogłoszona dalsza polityka monetarna Banku Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ). Konsensus rynkowy oczekuje pozostawienia stóp na tym samym poziomie tj. 1,75%. Wśród inwestorów rośnie opinia, jakoby stabilna sytuacja gospodarki Nowej Zelandii wspierała gołębią postawę RBNZ.


Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.

Dane rynkowe wskazują na wzrost inflacji oraz presji inflacyjnej, a gospodarka znajduje się w punkcie zrównoważonego zatrudnienia, co powinno skłonić RBNZ do stopniowego podwyższania stóp w celu osiągnięcia punktu neutralnego. Jednak zdecydowana większość dużych banków uważa, że jeszcze na to za wcześnie.

TDS: Brak powodu, aby trzymać NZD przed decyzją RBNZ

Analitycy TD Securities sugerują, że RBNZ nie daje inwestorom żadnych powodów do kupowania ich waluty. W dzisiejszym raporcie napisali:

“W przypadku USA o wyższej (i rosnącej) stopie procentowej w porównaniu z RBNZ, motyw “carry trade” nie ma sensu. Oczekujemy bardziej jastrzębiego wydźwięku dzisiejszej konferencji.”

“Najprawdopodobniej stopa 1,75% pozostanie do połowy 2019 roku. Jeśli jednak ceny, wzrost oczekiwań inflacyjnych i płac będą nadal rosły w tym tempie co do tej pory, to w ciągu 6-9 miesięcy możemy zobaczyć istotne zmiany w polityce RBNZ.” – dodali analitycy TDS.

ANZ: RBNZ prawdopodobnie pozostawi stopy na poziomie 1,75%

Analitycy z ANZ oczekują, że RBNZ pozostawi stopy na niezmienionym poziomie podczas dzisiejszej konferencji. W raporcie napisali:

“Od czasu majowego posiedzenia dużo mówiliśmy o tym, jak zmienia się krajobraz gospodarczy Nowej Zelandii. RBNZ będzie musiał zmierzyć się z tą zmianą. Wygląda na to, że inflacja będzie rosnąć, a prognozy CPI będą nieco mocniejsze. Gospodarka jest na poziomie zrównoważonego zatrudnienia. Jednak perspektywy utrzymania dobrego zatrudnienia i kondycji firm są mniej pewne niż ryzyko pogorszenia.”

„Wraz ze spowolnieniem wzrostu, a zarazem wzrostem inflacji, RBNZ stanie w obliczu kompromisu. Rozważania w dzisiejszym oświadczeniu powinny skupić się na napięciach politycznych, z jakimi boryka się RBNZ oraz na zdefiniowaniu występujących ryzyk. RBNZ będzie uważnie obserwować inflację bazową, oczekiwania inflacyjne i naciski płacowe, aby zapewnić, że ich strategia pozostaje właściwym podejściem.”

„Warto pamiętać, że RBNZ jest nadal zaniepokojony inflacją bazową, która jest zbyt niska. Spodziewamy się, że RBNZ pozostanie neutralne, mimo że obecnie obniżenie stóp wydaje się mało prawdopodobne. Jeśli inflacja wzrośnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, stopy ostatecznie będą musiały wzrosnąć, lecz nie w najbliższym czasie. Uważamy, że pierwsza podwyżka może nastąpić pod koniec 2019 roku, jednak do tego czasu może się bardzo wiele wydarzyć.” – dodali analitycy ANZ.

Westpac: Nikłe szanse na zmianę stóp

Analitycy Westpac uważają, że stopy pozostaną bez zmian. Swoją tezę argumentują wcześniejszym sygnalizowaniem przez RBNZ o pozostawieniu stóp na tym samym poziomie przez długi czas (nawet do marca 2020 r. zgodnie z prognozą OCR, która jest zgodna z wyceną rynkową). Dla Westpac najważniejsze podczas dzisiejszego wystąpienia będą niewielkie zmiany nastawienia w RBNZ. We wczorajszym raporcie napisali:

“Kluczowe elementy, na których będą koncentrować się rynki to: czy zostanie wskazany główny kierunek, w którym RBNZ chce podążać (góra lub dół) oraz czy prognoza OCR zostanie zmieniona (uważamy, że tak się nie stanie).”

Analitycy Westpac uważają, że dzisiejsza konferencja przebiegnie w podobnym wydźwięku do tej, która odbyła się w maju.

“Jedną rzeczą, na którą trzeba uważać, jest to, jak RBNZ postrzega budżet – myśleliśmy, że jest to czynnik stymulujący, lecz w sierpniu RBNZ temu zaprzeczył. Wyjaśnienie tego podejścia może nadać odpowiedni ton dzisiejszej konferencji.” – dodali analitycy Westpac.

Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

UOB: Możliwa dalsza wyprzedaż dolara nowozelandzkiego

Analitycy ds. strategii walutowych w Grupie UOB uważają, iż możliwe są kolejne spadki na NZD/USD  w ciągu najbliższych tygodni. Swoją analizę argumentują licznymi, technicznymi przesłankami.

Komentarz do interwału D1: “NZD oscylował wczoraj między poziomami 0,6725 – 0,6756 i był to węższy zakres konsolidacji od naszych oczekiwań (0,6725 – 0,6775). Nic nie wskazuje na rychły koniec fazy konsolidacji i nadal oczekujemy, że NZD będzie handlowany w obie strony, choć prawdopodobnie zobaczymy go w niższym zakresie cenowym 0,6710 – 0,6750.”

Rozwój sytuacji w przeciągu najbliższych 1-3 tygodni: „NZD spadło w ostatnich dniach do najniższego od 2 tygodni poziomu 0,6721. Lekkie ożywienie nie zmienia naszego obecnego spojrzenia, w którym widzimy ryzyko przełamania wsparcia poniżej najniższego poziomu widzianego w tym roku 0,6688. Na obecnym etapie nie jest jasne, czy dojdzie do osłabienia NZD, ponieważ strefa 0,6670 – 0,6680 jest silną i długoterminową strefą wsparcia i jest mało prawdopodobne, aby tak łatwo została przebita. Spodziewamy się, że NZD pozostanie pod presją sprzedających, dopóki nie przebije kluczowego oporu na poziomie 0,6810.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here