Naga MarketsSWISS10Y1D
Sytuacja miała miejsce drugiego grudnia na kontrakcie futures opartym na 10-letnich szwajcarskich obligacjach z najbliższym terminem zapadalności (notowany na giełdzie EUREX). Na pierwszy rzut oka dla osoby, która nie ma dużo czasu na śledzenie rynku może wydawać się okazją i świadczyć o bardzo wielkim popycie na tym instrumencie finansowym.

Czy rzeczywiście to tak wygląda?

Niżej jest pokazany wykres tygodniowy, na którym wyraźnie widać trend.
SWISS10Y
Z grudnia 2013 roku na szwajcarskich obligacjach występuje trend wzrostowy i wszystko wskazuje na to, że będzie on kontynuowany. Pozostaje tylko pytanie:Co wywołało taki olbrzymi ruch i czy można było to wykorzystać?

Większość osób ignoruję skrzynkę pocztową w MetaTraderze, ale każdy u kogo instrument jest dostępny otrzymał następującą wiadomość.

Informacja o rolowaniu
(powyższa wiadomość jest skrócona, wiadomość zazwyczaj jest dostarczana jak najbliżej do daty rolowania przez co wymiary rolowania są bardziej dokładne)

Czyli na tym instrumencie 2 grudnia 2014r. odbyło się rolowanie, więc jeżeli luka pojawiła się w tym czasie wynikała ona z rolowania instrumentu, a nie z olbrzymiej przewagi kupujących nad sprzedającymi.

Orientacyjne punkty swapowe z komunikatu wynosiły:

  • dla pozycji długiej -1196 pkt.
  • dla pozycji krótkiej +1196 pkt.

Swiss10Yo

Na wykresie wyżej jest zaznaczona przykładowa ilość ruchu o jaką została skorygowana nasza pozycja.

Dlaczego tak się dzieje?

Rolowanie (dla instrumentów poza walutami) występuje w momencie wygasania danej serii kontraktów na których opierają się instrumenty u konkretnego brokera.

Ponieważ instrument, na którym dotychczas opierał się instrument wygasa (przestaje istnieć), przez brokera dokonywane jest rolowanie na kolejny kontrakt, tak, aby zachować ciągłość funkcjonowania instrumentu na platformie brokera.

Bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której cena obecnego kontraktu i zastępującego go jest taka sama. W związku z różnicami cen przeprowadzane jest rolowanie, aby skok ceny na platformie u brokera nie był krzywdzący dla części klientów, dla drugich natomiast stanowiłby dodatkowy zysk.

Rolowania na takich instrumentach to taka sama wartość z przeciwnym znakiem w zależność od pozycji.

Rolowanie ma mieć charakter neutralny dla klientów, jednak w przypadku stop loss czy take profit, trzeba je stosownie dostosować.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here