Naga Markets

Dziesięcioletnie wieloryby ponownie sprzedają zapasy Bitcoinów! Co to oznacza dla kursu BTC/USD?Kolejni najwięksi, długoterminowi inwestorzy BTC, którzy trzymali swoje monety przez dekadę, zdecydowali się na wyprzedaż. Ostatni tego typu ruch miał miejsce w maju i był spowodowany załamaniem się ekosystemu Terra (LUNA). Dlaczego duży kapitał stawia na dalszą wyprzedaż kryptowaluty i co odpowiada za kurczącą się liczbę największych inwestorów?

  • Cena Bitcoina znów schodzi poniżej 20 tys. USD a długoterminowi inwestorzy opuszczają rynek 
  • Kryptowaluty zmagają się z rosnącą presją dolara, przez co perspektywa wyczekiwanego odbicia zdaje się coraz bardziej odległa 
  • Dlaczego wieloryby odchodzą i co to oznacza dla kursu oraz sieci BTC?

Era wielorybów BTC powoli dobiega końca

Termin „wieloryb” odnosi się do dużych graczy na rynku kryptowalut, których zgrania mają duże znaczenie w oceanie pełnym innych, mniejszych cyfrowych inwestorów. W sieci Bitcoin, za wieloryba przyjmuje się inwestora, który posiada od 1000 do 5 000 BTC, a więc po obecnym kursie przynajmniej 19 mln USD w kryptowalucie.Tym samym, grupa długoterminowych wielorybów uważana jest za najinteligentniejszych inwestorów, skoro ponieważ udało im się utrzymać przez prawie każdą pojawiającą się bessę. Dlaczego jednak teraz część pomniejsza swoje rezerwy?

Spent Volume Age Bands (SVAB) wskazuje na podział wolumenu transferów on-chain w zależności od wieku monet. Każda wstęga reprezentuje procentowy udział wolumenu wydanego, który został wcześniej przeniesiony w okresie oznaczonym w legendzie.

Liczba portfeli posiadających co najmniej 1000 BTC Źródło;Glassnode

Powyższy wykres przedstawia łączną wielkość transferu monet, które były ostatnio aktywne w okresie od siedmiu do dziesięciu lat. Z kolei poniższy wykres przedstawia te same dane dla monet, które pozostawały w bezruchu od ponad dziesięciu lat.

Źródło;Glassnode

Oba wykresy zaczynają się od października 2020 roku i pokazują wyprzedaże w ujęciu miesięcznym. Efekty kryzysu Terry widać na obu wykresach, z wyraźnym skokiem w maju. Ten sam pik widać również we wrześniu 2022 roku, zwłaszcza w przypadku Bitcoina.

Dlaczego wieloryby odchodzą z rynku?

Wieloryby, które mają od siedmiu do dziesięciu lat, we wrześniu dokonały jednych z największych transakcji w tym roku, co wskazuje na ich chęć opuszczenia rynku, lub przegrupowania kapitału.

Wieloryby starsze niż dekada doskonale rozumieją cykle rynkowe, a ich wyprzedaże wskazują na pogłębiający się niedźwiedzi sentyment, który nie wróży dobrze przyszłym notowaniom Bitcoina.

XTB

Oprócz trwającej wyprzedaży, liczby wskazują także na spadek samej populacji wielorybów, których liczba gwałtownie spadła od szczytu cyklu z 2021 roku.

Liczba portfeli posiadających co najmniej 1000 BTC Źródło;Glassnode
Liczba portfeli posiadających co najmniej 1000 BTC Źródło;Glassnode

Z wykresu powyżej widzimy, że między lipcem 2021 a kwietniem 2022 roku liczba wielorybów wzrosła, ponieważ cena Bitcoina ustabilizowała się między 60 tys.  a 40 tys. USD.

Aktualne spadki sprawiły, że aktualnie na rynku znajduje się jedynie 1695 portfeli, które posiadają przynajmniej 1000 BTC.

Spadek liczby wielorybów i duża liczba wyprzedaży, pomimo niskich cen, wskazują na niedźwiedzi sentyment, ale jest też dobra wiadomość. Wyprzedaże i znikające wieloryby oznaczają, że ich Bitcoin przestaje być skupiony w rękach garstki najbogatszych inwestorów, a to przysługuje się jego decentralizacji. Zatem w dłuższej perspektywie posiadanie bardziej rozproszonego Bitcoina przynosi korzyści zarówno inwestorom indywidualnym, jak i zwiększa bezpieczeństwo sieci.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here